Гласините масовно се шират во Русија, мажите се во паника, границите се затвораат…

Руските воени блогери бараат повторно да се изврши делумна мобилизација, но овој пат да се регрутираат 500.000 резервисти

Прашање на време е кога Кремљ повторно ќе нареди мобилизација за да ги надомести загубите што ги претрпе на боиштата во Украина, пишува Политико.

Началникот на одбраната на Кралството Норвешка, генерал Еирик Кристоферсен, оваа недела изјави дека досега околу 180.000 руски војници се убиени и ранети во војната во Украина. Началникот на Здружениот штаб на американската армија, генерал Марк Мили, во ноември минатата година посочи дека во војната досега загинале 100.000 руски војници.

Иако не е познат точниот број на жртви, малку се воените аналитичари кои лесно ќе кажат дека Русите претрпеа мали загуби во Украина. Повеќето се согласуваат дека загубите се катастрофални.

Олга Романова, руски борец за заштита на човековите права и шеф на добротворната организација „Русија зад решетки“, оваа недела изјави дека 40 илјади затвореници, кои се бореле во Украина под знамето на платеничката војска на Вагнер, загинале, исчезнале или избегале од бојното поле.

Оваа информација не е изненадувачка бидејќи и Русите и Украинците велат дека лидерот на Вагнер, Евгениј Пригожин, воопшто не ја зема предвид благосостојбата на своите војници. Еден анонимен американски доброволец изјави за Политико дека е изненаден што командантите на Вагнер „само ги фрлаат“ своите војници во украинските позиции без многу размислување и тактика.

Топовско месо

Андреј Медведев, поранешен член на Вагнер кој пребегна во Норвешка, им изјави на новинарите дека Русите ги користеле затворениците како „топовско месо“ за време на битката за Бахмут. „Од 30 војници во мојот вод, само тројца преживеаја. После тоа ни дадоа затвореници. Многумина од нив исто така загинаа“, рече Медведев.

Иако немилосрдноста на руската армија не може да се спореди со онаа што секојдневно ја покажува Вагнер, таа не е особено добра ниту во безбедноста на своите војници. Русија призна дека 89 нејзини војници загинале во украинскиот напад на Макиивка. Тоа е најголемата загуба што Русија ја претрпе во еден напад. Украина тврди дека во тој напад загинале околу 400 Руси.

Руските воени блогери, кои со месеци го критикуваат раководството на руската армија, бараат повторно да се изврши делумна мобилизација, но овој пат да се регрутираат 500.000 резервисти. Да потсетиме, 300.000 регрути влегоа во руската армија во септември минатата година по наредба на Путин. И рускиот претседател Владимир Путин и портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков тврдат дека нова мобилизација не е потребна. Барем не засега. „И надворешните и внатрешните актери постојано непотребно ја нагласуваат оваа тема“, рече Песков.

И покрај тоа, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу минатиот месец повика руската армија да се засили со 400.000 нови војници. Покрај тоа, единиците стационирани во близина на Москва, Санкт Петербург и во близина на границата со Финска добија нови команданти.

Политико наведува дека има се повеќе посредни докази дека наскоро ќе се организираат нови регрутации, но не се знае дали тоа ќе се врши јавно или тајно.

Егзистенцијална закана

Токму затоа Кремљ и рускиот политичко-воен естаблишмент работат прекувремено за да ја врамат војната во Украина како егзистенцијална закана, а не како нечиј избор.

Генералот Валериј Герасимов, командант на руските сили во Украина, неодамна изјави дека Русија се бори против Западот во Украина и дека тоа ќе треба да се земе предвид при организирање на нова мобилизација. Дополнително, тој зборуваше и за заканите кои ќе се појават кога Финска и Шведска ќе влезат во Северноатлантскиот договор. Слично зборуваа и патријархот Кирил и заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација Дмитриј Медведев. Кирил рече дека „желбата да се победи Русија доби многу опасни форми“, а Медведев дека Русија можеби ќе мора да користи нуклеарно оружје во Украина, бидејќи војната не оди како што сака Москва.

Додека се обидуваат да ја продадат војната во Украина како егзистенцијална криза, руските лидери се обидуваат да го подигнат моралот на Русите со повикување на Големата патриотска војна, односно настаните на Источниот фронт за време на Втората светска војна. Наскоро во Музејот на одбраната и опсадата на Ленинград ќе биде отворена изложбата „Лекциите од фашизмот сè уште не научени“, а меѓу експонатите ќе бидат и украински тенкови и оклопни возила.

Пропагаторите на Кремљ инсистираат на тоа дека сакаат да ја „денацифицираат“ Украина и да го повторат слоганот „Можеме повторно“.

Во исто време, центрите за регрутирање војници расфрлани низ Русија очигледно се подготвуваат за нова мобилизација.

Гласините за мобилизација стигнаа до жителите на Русија со двојно државјанство и тие веќе се обиделе да ја напуштат земјата. Киргистански државјанин изјавил дека граничарите не му дозволиле да премине од Русија во Казахстан. „Ми рекоа дека сум на списокот за мобилизација и дека не можам да заминам“, рекол Киргистанот.

Политико објави дека Москва ќе направи дополнителни напори за да ги спречи мажите кои можат да служат војска да ја напуштат земјата.

Сè на сè, секоја нова руска офанзива ќе зависи од човечката сила. Западните воени аналитичари тврдат дека Русија и Украина испратиле приближно иста количина војници на бојното поле.

Бидејќи вообичаените воени доктрини велат дека е неопходно да има три пати повеќе напаѓачи од бранителите, генералот Герасимов ќе треба да регрутира уште неколку војници за секоја идна руска офанзива да има какви било шанси.