ГОЛЕМА РУСКА ОФАНЗИВА – “Путин е оптоварен со симболика, подготви половина милион војници и веќе ја издаде наредбата!?”

Путин сака да го окупира целиот Донбас до почетокот на пролетта, односно да ги контролира регионите Доњецк и Луганск

Владимир Путин сака да го окупира целиот Донбас до почетокот на пролетта, односно да ги контролира регионите Доњецк и Луганск, кои ги припои кон Русија на крајот на минатата година. Затоа, во следните неколку недели може да се очекува голема руска офанзива во дури три правци: југ, исток и север, вели висок функционер на украинската воена разузнавачка служба Андри Черњак.

Тоа е дури 11.300 квадратни километри или 42 отсто од областа Донбас што не е под контрола на Русите, што е огромна територија. Затоа Русите жестоко се борат да го заземат Бахмут (кој Русите понекогаш го нарекуваат во нивните извештаи како Артјомовск како што се нарекувал за време на СССР) и Краматорск и повторно започнале офанзива врз градот Лиман, кој бил ослободен од украинските сили уште во ноември. Ако се земе предвид како се развива војната досега, тешко е да се очекува дека за толку краток временски период руските сили ќе бидат толку ефикасни.

Сепак, според многу разузнавачки извори, како и најавите што може да се прочитаат од руски извори (за ова зборуваше и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров), масовен руски напад може да се случи околу годишнината од почетокот на рускиот напад врз 24 февруари. Украинскиот министер за одбрана Олекси Резников исто така вели дека Путин е оптоварен со симболика и најверојатно ќе ја започне офанзивата на првата годишнина од војната.

„Одбранбени бариери“

Путин подготви речиси половина милион војници за таа голема офанзива (некои извори велат „само“ 300.000 војници), ја подигна борбената готовност и издаде наредба за зајакнување на воената инфраструктура и изградба на „одбранбени бариери“ во регионите долж украинската граница – Курск Брајанск, Белгород и во анектираниот Крим.

Според некои аналитичари, тој тоа го прави од две причини: стравот дека Украинците би можеле да гаѓаат цели на руска територија, но и да создаде впечаток кај руското население дека Украина претставува закана за Русија и уште еднаш да им „докаже“ дека нападот врз Украина е оправдан.

Аналитичарите на Американскиот институт за проучување на војната (Institute for the Study of War, ISW) сметаат дека источниот правец е клучен за руската страна и дека ќе се концентрираат на југ за да ја запрат украинската офанзива, со која, по враќањето Херсон, тие сега сакаат да вратат дел од брегот на Азовското Море, а пред се градовите Мелитопол и клучниот Бердјанск, чие ослободување ќе ја прекине копнената врска на Русија со Крим.

Сепак, молдавските разузнавачки извори наведуваат дека Путин би можел повторно да се обиде да се пробие до Одеса, а со тоа и врска со молдавскиот проруски сепаратистички парадржавен ентитет Придњестровје. Конечно, Сергеј Лавров пред неколку дена изјави дека „Молдавија е следната Украина“. Понатаму, ISW не исклучува, иако не веруваат целосно во тоа, дека Русија ќе се обиде да го повтори нападот врз Киев или западниот дел на Украина преку Белорусија, со цел да спречи испорака на западно оружје, што главно се одвива преку Украинско-полска граница.

Да потсетиме, Германците конечно попуштија и наскоро ќе ги испорачаат тенковите Леопард, а Американците тенковите Абрамс. Италија и Франција, од друга страна, одобрија испраќање на нивната најсовремена противвоздушна опрема SAMP/T-Mamba и радарскиот систем MG 200.

Сепак, ISW наведува дека целта на Русите е што е можно повеќе да ги развлечат Украинците, а најмногу би се насочиле кон источниот правец, односно да заземат што поголема територија во Донбас.

Сезона на пролетни дождови

Во исто време, тие веруваат дека нема да биде можно да се реализираат плановите на Путин бидејќи офанзивата ќе мора да се забави, па дури и да заврши кога во областа ќе започне пролетната сезона на дождови, што може, со оглед на моменталната метеоролошка ситуација, да дојде и порано од очекувањата.

Со оглед на тоа што се работи за претежно рамно подрачје, калливиот терен би можел да одигра важна улога во обидот за напредување, бидејќи повеќе им оди во прилог на бранителите отколку на напаѓачите.

Сепак, иако Путин наводно се фокусира на освојување на Донбас, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вели дека нема индикации дека Путин би бил задоволен или ограничен само на окупација на источните региони. Имено, западните и украинските разузнавачки агенции, повикувајќи се на извори во Кремљ, тврдат дека Путин сè уште не ги променил „целите на војната“ и дека тие сè уште се исти: инсталирање на проруска влада во Киев и Украина под руска доминација.

Тоа значи продолжување на војната без никакви ограничувања и истовремено е порака дека во моментов ниту една страна не е подготвена за компромиси и преговори. Некои руски аналитичари наведуваат аналогија со Финската војна во 1940 година, кога СССР успеа само да ги победи Финците со својата супериорност во воена сила, припојувајќи повеќе од десет проценти од нивната територија. Од друга страна, да ја споменеме руско-полската војна во 20-тите, кога Црвената армија доживеа пораз по првичните успеси и беше принудена да се повлече од Полска.

На неодамнешниот самит ЕУ-Украина во Киев беше дадена декларација што го означува почетокот на пристапот на Украина кон бриселскиот клуб. Иако декларацијата не го дефинираше датумот за почеток на преговорите, повеќето аналитичари сметаат дека „процесот е веќе започнат“ и дека Украина има предност пред другите кандидати.