Голем напад на Израел од Либан! Беспилотни летала летаа над границата, паника на северот од земјата – „Од тоа се плашевме“

Израелците на северот на земјата беа предупредени да бегаат во засолништа поради голем напад со беспилотно летало што дојде од правец на Либан.

Сирените се огласуваат во секој град на север, вклучувајќи ја и Голанската висорамнина.

Првичните извештаи покажуваат дека десетици беспилотни летала биле лансирани од Либан во Израел. Израелската армија сè уште не објави детали.

Џора Салц, шеф на регионалниот совет, за вестите на Канал 12 изјави дека некои од авионите што се инфилтрирале од Либан превезуваат луѓе и дека жителите треба да бараат засолниште.

„Ова е она од што се плашевме, за што се подготвувавме“, вели тој.

Израелската армија претходно започна одмазднички напади врз позициите на Хезболах во јужен Либан, по противтенковски ракетен напад.