ГОЛЕМ ПОЖАР ВО KAСАРНА ВО КОСОВО! Пожарот брзо се проширил поради лесно запалливиот материјал

0

Веднаш реагирале единиците на КБС како и пожарникарите од општините Исток

Пожарот што утрово избувна во собраниската зграда на касарната на Косово на Исток е изгаснат благодарение на КБС, јавува Репортерс. Како што се наведува во соопштението на КБС, пожарот избувнал околу 11:30 часот во касарната „Војници на НАТО“ во Исток, во монтажна зграда наследена од шпанскиот КФОР, која, според нив, била изградена по војната на Косово.

„ Пожарот брзо се прошири поради лесно запалливиот материјал и самата зграда. Единиците на КБС веднаш реагираа, како и пожарникарите од општините Исток, Клина и Пеќ, кои успеаја да го локализираат пожарот за да не се прошири на другите блиски згради, а по неколку часа пожарот е целосно изгаснат“, се вели во соопштението .

Во пожарот нема повредени, туку само материјална штета, додека со причините кои го предизвикале пожарот ќе се занимаваат надлежните органи.