ГОЛЕМ ПРЕСВРТ, АМЕРИКАНСКИ ТЕНКОВИ ОДАТ ВО ВОЈНА?! САД се вклучија во конфликтот, Русија збесна

Се чини дека Вашингтон се повлекува од своето противење за испраќање борбени тенкови М1 Абрамс во Киев.

Германскиот канцелар Олаф Шолц одобри испраќање тенкови „Леопард 2“ во Украина и вели дека ќе им дозволи на другите земји да го сторат истото , објави „Шпигел“. Кремљ предупредува дека испраќањето тенкови во Украина трајно ќе ги одбележи односите меѓу Москва и Берлин .

Одлуката на Берлин, која ја очекуваа сите сојузници на Киев во Европа, конечно пристигна, пишува „Шпигел“. Се вели дека германскиот канцелар Олаф Шолц одлучил да испрати тенкови Леопард 2 во Украина и да им дозволи на другите земји како Полска да го сторат истото.

Изданието наведува дека Германија е подготвена да испрати батерија, која треба да содржи 14 „леопарди“ . Берлин пред извесно време доби барање од Варшава да одобри повторен извоз на „Леопард 2“ во Украина .

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг посочува дека членките на Алијансата не треба да испраќаат само одбранбено оружје, туку и она што ќе му овозможи на Киев да ги врати изгубените територии. Кремљ предупредува дека испраќањето тенкови во Украина е мешање на НАТО во конфликтот и дека тоа трајно ќе ги одбележи односите меѓу Русија и Германија .

„Нашите односи се на најниска точка, нема значаен дијалог со Германија или со другите земји од Европската унија и НАТО. Испораките на тенкови Леопард не се добри за односите меѓу Русија и Германија. Тие ќе бидат трајно обележани“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

САД се подготвуваат да испратат тенкови Абрамс во Украина

Се чини дека Вашингтон отстапува од своето противење за испраќање борбени тенкови М1 Абрамс во Киев, а најавата за промена на курсот може да дојде веќе оваа недела , изјавија за Ројтерс двајца неименувани американски функционери.

Новоименуваниот командант на групата здружени сили за зоната „специјални воени операции“, Валериј Герасимов, во своето прво обраќање во јавноста рече дека новата руска воена реформа е одговор на можноста за проширување на НАТО, како и на „колективниот Запад „Користење на Украина во хибридна војна против Русија .

„Владимир Путин ја одобри воената реформа во средината на јануари и таа може да се прилагоди за да одговори на заканите за руската безбедност“, изјави Герасимов за порталот „Аргумети и факти“.

Евентуалната испорака на борбени тенкови од Вашингтон во Украина ќе биде „уште една очигледна провокација“ против Русија , изјави во средата рускиот амбасадор во Соединетите држави Анатолиј Антонов.