ГО ОГОВАРАА ДЕКА Е НАЈГРДИОТ ФУДБАЛЕР НА СВЕТОТ: Го ругаа и исмејуваа! Тогаш решил да оди на лекар и да направи ЧУДО!

Многу познати фудбалери , поради одредени физички дефекти, беа мета на потсмевни коментари од околината, но и од нивните соиграчи.

Хектор Херера

Колку е суров спортот и животот, најдобро на своја кожа почуствува Ектор Херера , фудбалскиот репрезентативец на Мексико . Од мали нозе се соочувал со коментари кои биле убедливо најгрди коментари. Имаше клемпави уши и поради тоа беше на мета на своите врсници, од градинка до возраста кога стана професионален фудбалер.

Дури и кога играше одлични игри во дресот на репрезентацијата на Мексико, освојувајќи трофеи во клубови како Порто и Атлетико од Мадрид, потсмевот не престана. Утеха најде во прегратките на сопругата Шантал Мато и нивните две деца.

Сепак, по Светското првенство во Русија во 2018 година, Ерера одлучи дека му е доста од навреди и потсмев од соиграчите поради неговите уши. Дури и неговиот поранешен клуб еднаш го исмејуваше со шеговит тон при претставувањето на играчите пред новата сезона.

Естетските зафати се многу популарни кај жените, но и мажите во последно време не избегнуваат да одат на хирург. Па, токму тоа одлучи Хектор Херера. Се одлучил за операција, го поправил отстапувањето на ушите и ја напуштил ординацијата како нов и среќен човек.

Ја искористи приликата да си го среди и носот, па доживеа вистинска трансформација. Денеска додека играше за Хјустон во Америка е речиси непрепознатлив во однос на времето кога играше во Европа.

По операцијата, Хектор Херера издаде официјално известување во кое ја информира јавноста за тоа што направил. Дека ги оперирал ушите и носот и дека од тој момент животот му е многу поубав и полесен од претходно.

Најголема поддршка имал во сопругата Шантал Мато, на која воопшто не и пречело неговиот претходен изглед, бидејќи ги родила синот Давид (10) и ќерката Валентина (6).

Кариерата ја започна во родното Мексико, во клубот Пачука. Хектор Ерера седум години го носеше дресот на Порто, а доби и португалско државјанство. За змејовите одигра 164 натпревари и постигна 26 гола. Тој помина три години во Атлетико Мадрид, а одигра 58 натпревари без да постигне гол.

За репрезентацијата на Мексико настапува од 2012 година, а има учествувано на три светски првенства. Со репрезентацијата го освои златниот медал на Олимписките игри во 2012 година, а двапати беше шампион на КОНКАКАФ со Мексико. Има и две титули, со Порто и Атлетико Мадрид.