ГО СОВЛАДАА ЕМОЦИИТЕ – Тренерот на Арсенал доби казна за бурната прослава на победничкиот гол во 97′ минута

0

Не можев да останам во мојот одреден простор“, посочи Микел Артета, тренерот на играчите на Арсенал, кој истрча на теренот за да го прослави голот за победата на неговиот тим од 4:3 над Лутон.

Тоа беше натпревар од 15. коло на Премиер Лигата во кој Арсенал ги претвори 2:3 во 4:3, а Деклан Рајс постигна гол вреден три бода во 97. минута.

Тоа беше експлозија од емоции. Нема да се бранам. Заслужен е жолтиот картон“, изјави Микел Артета, кого судијата го казни откако втрча на теренот и славеше со своите играчи.

Тоа беше трет жолт картон за Микел Артета, што значи дека шпанскиот стратег нема да може да го води својот тим на следниот првенствен тест, а тоа е саботното гостување во Бирмингем против Астон Вила.

Со натпревар повеќе од останатите, Арсенал моментално е прв во поредокот и има пет бода повеќе од Ливерпул или шест повеќе од Манчестер Сити.