Градоначалникот на Киев: „Во градот се слушнаа експлозии“

0

Кличко напомена дека според достапните информации во експлозиите нема жртви.

Градоначалникот на Киев, главниот град на Украина, Виталиј Кличко, рече дека во градот во текот на ноќта се слушнале експлозии.

Тој наведе дека експлозиите се слушнале на подрачјето на Оболон и Свјатошин.

„Пожар избувна во една зграда во округот Свјатошин“, рече Кличко.

Тој истакна дека пожарникари и екипи за пребарување и спасување се пратени на местата каде што се случиле експлозиите.

Кличко напомена дека според достапните информации во експлозиите нема жртви.

Во соопштението на Воената управа на градот Киев се наведува дека во главниот град функционираат системите за противвоздушна одбрана.

Според украинските медиуми, напади со беспилотни летала биле извршени во Киев и во некои други региони на полноќ.