ГРАДОТ ИЗРАМНЕТ СО ЗЕМЈА: Сцени од турскиот Кахраманмарас како по апокалипса (ВИДЕО)

Во Турција и Сирија загинаа повеќе од 4.800 луѓе

Снимките од воздух покажуваат како изгледа ситуацијата во турскиот град Кахраманмарас по серијата разорни земјотреси.

Центарот на градот бил уништен, а многу згради биле урнати. Истражните екипи на секој начин се обидуваат да дојдат до настраданите и заробените граѓани.

На некогаш прометниот булевар Азербејџан не може да се најде ниту една зграда која останала недопрена. Целиот простор е непрепознатлив.

Штом Кахраманмарас можеше да се опорави од првиот удар, земјотресот го погоди соседен Газиантеп. Земјотресот го почувствувале 13,5 милиони жители.

Последователните силни земјотреси се случија кога луѓето се обидоа да ги извлечат своите сограѓани од урнатините, а многу заробени луѓе побараа помош преку социјалните мрежи.

Бројот на загинати во силниот земјотрес во Турција надмина 3.300 лица, изјави Орхан Татар, претставник на Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Татар рече дека 20.426 луѓе биле повредени, а 5.775 згради биле уништени во земјотресот, по што следеле 285 последователни потреси.

Според службите за вонредни ситуации, досега се пронајдени урнати вкупно 5.775 згради.
Меѓународните спасувачки мисии пристигнуваат во Турција и Сирија по еден од најсилните земјотреси во регионот, во кој загинаа повеќе од 4.800 луѓе, илјадници беа повредени и непознат број беа заробени во урнатините.

Според последните извештаи од Сирија, најновиот биланс на загинати во таа земја е 1.444, со што вкупниот број на жртви во двете земји се искачи на 4.825.

СЗО предупреди дека вкупниот број на жртви може да биде четири пати поголем.