Грција гори, буквално; Елементот на оган дојде во Атина

0

Во Грција пожарите беснеат на четири главни фронтови и се уште не се ставени под контрола – на планината Парната, во Александрополис, Дадија и Беотија.

Стотици пожарникари во Грција во текот на ноќта се обидоа да изгаснат пожари на периферијата на Атина, наредена е дополнителна евакуација, а властите предупредија на ризик од нови пожари низ земјата, пренесе „Катимерини“.

Цивилната заштита нареди евакуација на областа Ано Лиоси во северозападна Атина, област со повеќе од 25.000 луѓе.

Во гаснењето на пожарот на Парнит учествуваат хеликоптери за да се спречи ширењето на пожарот кон Националниот парк.

Пожарите се уште беснеат во другите региони во земјата, а главните фронтови каде пожарникарите се борат со пламените јазици се во Евија, Самотраки, Макракоми и Родопи на истокот од земјата.

Во пожарите, кои од саботата беснеат во Грција, загинаа 20 лица, а изгореа над 400.000 хектари земја.