Грција распиша општи избори по железничката катастрофа во која загинаа 57 лица

0

Несреќата на 28 февруари предизвика гнев во јавноста и го намали водството на партијата Нова демократија на премиерот Кирјакос Мицотакис.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис распиша општи избори на 21 мај поради зголемениот гнев поради минатомесечната железничка катастрофа во која загинаа 57 лица и влијаеше на долгогодишното мнозинство на неговата партија во анкетите.

Несреќата на 28 февруари предизвика негодување во јавноста, намалувајќи ја предноста на конзервативната партија Нова демократија за околу половина до 4 поени во однос на нејзиниот левичарски главен ривал, Сириза.

„На земјата и треба ведро небо… нашата работа продолжува похрабро и со помалку компромиси“, рече г-дин Мицотакис, член на Нова демократија, за време на состанокот на Кабинетот што се емитуваше на телевизија.

Г-дин Мицотакис, 55-годишниот син на починатиот поранешен премиер Константин Мицотакис, беше популарен во поголемиот дел од неговиот четиригодишен мандат.

Но, неговата репутација неодамна беше нарушена поради наводите за прислушување од државните безбедносни служби, како и неуспехот на владата да ја заштити безбедноста на железничката мрежа.

Изборите веројатно нема да донесат нова влада.

Претходно овој месец, г-дин Мицотакис побара прошка за катастрофата. „Како премиер, им должам на сите, но особено на роднините на жртвите, [да побарам] прошка“, рече тој во пораката упатена до нацијата .

„За Грција од 2023 година, два воза што се движат во различни насоки не можат да сообраќаат на иста линија и никој не забележува“, напиша Мицотакис на Фејсбук.

Дежурниот шеф на станицата за време на најтешката железничка несреќа во Грција е обвинет за неговата улога во „смртта на голем број луѓе“.