Грција ќе ја заврши потрагата на местото на железничката несреќа додека гневот врие

Спасувачите продолжија да копаат низ остатоците во саботата на местото на најтешката железничка несреќа во Грција, но се очекуваше да ја завршат операцијата за пребарување подоцна во текот на денот.

Најмалку 57 лица загинаа, а десетици се повредени во вторникот кога патнички воз со повеќе од 350 луѓе се судри со товарен воз на истата пруга во централна Грција.

Катастрофата предизвика излив на гнев и протести низ целата земја, како и остар фокус на безбедносните стандарди низ железничкиот систем.

Станица мајстор во блискиот град Лариса, кој бил на должност во моментот на несреќата, оваа недела беше обвинет за загрозување животи и нарушување на јавниот превоз. Шефот на станицата, кој според грчките закони не може да биде именуван, се појави пред судија во саботата.

Неговиот адвокат, Стефанос Панцарцидис, побара дополнителни 24 часа за да одговори на обвиненијата, велејќи дека бара дополнително време откако на виделина излегоа нови информации во врска со случајот.

„Не бевме информирани за тоа до неодамна“, рече тој, додавајќи дека важноста на информациите е таква што е потребно одложување. Тој не беше поконкретен.

Надвор од зградата на судот луѓето положија цвеќе и свеќи.

Владата на премиерот Киријакос Мицотакис ја обвини човечката грешка за катастрофата. Синдикатите на железничарите, исто така, велат дека дефицитарните безбедносни системи и недоволното персонал се широко распространети низ железничката мрежа.

Возот, кој патуваше од Атина до северниот град Солун, беше преполн со студенти кои се враќаа по долгиот празничен викенд.

Полицијата соопшти дека досега биле идентификувани 54 тела од 56 лица пријавени за исчезнати од страна на роднините – речиси сите од ДНК тестови бидејќи несреќата била толку насилна. 57-то тело не е идентификувано бидејќи никој досега не се појавил да даде примерок од ДНК.

Ужалените семејства ветија дека ќе бараат правда.

„Тоа е многу тешка ситуација“, изјави роднина за грчкото радио Скаи. „Ќе видиме како ќе се движиме (легално), нема да дозволиме ништо да оди, барањето на семејствата е да не се извлечат.

Синдикатот на железничарите од средата организираше 24-часовен протест. Тие во петокот ја продолжија работната акција за 48 часа, барајќи јасен распоред од владата за спроведување на безбедносните протоколи.