Грчка трагедија: Сестри близначки и братучетка загинаа во катастрофа во воз

0

Сестрите близначки Томи и Криса Плакиас и нивната прва братучетка Анастасија ги загубија животите во железничката катастрофа кај Темпи во вторникот вечерта. Сите дојдоа од градот Калабака во Тесалија.

ДНК мораше да се искористи за да се идентификуваат телата бидејќи тие беа толку тешко изгорени поради температурите во првиот вагон кои достигнаа 1.300 Целзиусови.

Дваесетгодишните учеа во Солун и решија карневалскиот викенд да го поминат со своите семејства во родниот град.

Целата месна заедница е потопена во жалост поради загубата на трите млади девојки.

Сестрите близначки и братучетката изгубени во железничка катастрофа беа „одлични“ студенти

„Тоа е трагедија. Две семејства изгубија три деца. Едното семејство ги загуби близнаците, а другото единствената ќерка“, рече адвокатот Алексис Куџас во изјава за АНТ1 .

„Тие беа одлични студенти и одеа во Солун да ги продолжат студиите, откако поминаа три дена со своите родители. Вакви драми отсега ќе слушаме секој ден“, додаде тој.

Семејствата поседуваат таверна во селото Калпаки веднаш надвор од градот Калабака .

Најмалку 46 лица загинаа, а десетици други се повредени во најголемата железничка катастрофа во Грција Уште неколку лица се водат како исчезнати.

Работниците за итни случаи користеле кранови и друга тешка механизација за да преместат големи делови од возовите, откривајќи повеќе тела и распарчени остатоци.

Главниот судски лекар на Лариса, Рубини Леондари, рече дека на десетици тела ќе им биде потребна ДНК идентификација, бидејќи тие се во голема мера обезличени.

„Повеќето (од телата) се млади луѓе“, рече таа за ЕРТ . „Тие се во многу лоша состојба“.