Грчкиот весник прашува: Заладија ли односите меѓу Белград и Атина поради Косово?

0

Во новото издание на грчкиот дневен весник „Катимерини“ објавен е коментар на новинарот Ставрос Папантониупод, под наслов „Србите не се појавија“, кој зборува за одбивањето на српските специјалци да учествуваат на мултинационалната воена вежба. „Орион 23“.

Папантониупода оцени дека односите меѓу Белград и Атина се погодени од мраз, што е обратно пропорционално со пролетта што ја доживуваме.

„Воздржанието (а не гласањето против) на Грција на гласањето за барањето на Косово за прием во Советот на Европа предизвика неповолни коментари од министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, откажувањето на присуството на премиерот на Србија, Ана Брнабиќ на планираниот настан, но и, како што разбрав, откажување на учеството на Србите на воените вежби“, изјави тој.

Српските специјалци не се појавија на „Орион 23“, мултинационална вежба под команда на ГЕЕТА и Командата за специјално војување, која се одржува истовремено со воздушната вежба „Хинио“.

„Инаку, Србите претходно се изјаснија за учество и, како и обично, учествуваа на прелиминарните состаноци за планирање на вежбата“, рече тој.

Потсетуваме, Косово во понеделникот успешно ја помина првата фаза од членството во Советот на Европа. Апсолутно мнозинство земји во Советот на Европа го поддржаа Косово на неговиот пат кон членство, што се очекува оваа година.

Карта на земји кои ја поддржаа Србија гласајќи против влезот на Косово во Советот на Европа.

Но, имаше и изненадувања при самото гласање. За Косово тоа беше Унгарија, земјата која ја призна оваа земја и која е членка на Европската Унија и НАТО. Унгарците гласаа против ставањето на приемот на Косово во Советот на Европа на дневен ред.

Она што влијаеше на гласањето на Унгарија против Косово е многу блискиот однос на премиерот на оваа земја, Виктор Орбан и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кои во јавноста се познати како симпатизери на претседателот на Русија, Владимир Путин.

Другата земја што гласаше против е Шпанија, која е дом на шефот на надворешната политика на Европската унија, Џозеф Борел, кој е и посредник во дијалогот Косово-Србија.

Како што изгледа, неодамнешните средби на Борел во Охрид и Брисел меѓу косовскиот премиер Албин Курти и претседателот на Србија Александар Вучиќ воопшто не влијаеле на ставот на Шпанија.

Но, големото изненадување се Грција и Словачка, членки на ЕУ против кои Србија очекуваше да биде против. Овие земји не ја признаваат независноста на Косово, но овојпат решија да бидат воздржани. Се верува дека тоа е резултат на политиката на зближување на премиерот Албин Курти и грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис.

Исто така, Украина и Молдавија, две земји кои не го признаваат Косово, беа воздржани, а српските власти особено ги налути воздржаноста на Босна и Херцеговина, на што реагираше и шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.