Грчките синдикати започнаа 24-часовен протест поради трагедијата на возот

0

Трагедијата ги разоткри децениските безбедносни пропусти во грчките железници и изврши голем притисок врз конзервативната влада пред националните избори.

Грчките синдикати ќе започнат 24-часовно отстапување со демонстрации планирани во поголемите градови за да го изразат бесот поради катастрофата со возот минатиот месец, која однесе 57 животи.

Штрајкот свикан од водечките синдикати во приватниот и јавниот сектор во земјата ќе го наруши транспортот и државната служба.

Со оглед на тоа што контролорите на летање се приклучија на штрајкот, во четврток нема да полетуваат патнички летови до или од Грција, соопштија аеродромите. Ќе бидат прекинати и фериботите.

Кобната несреќа се случи малку пред полноќ на 28 февруари, кога патнички воз директно удри во товарен воз во централна Грција, откако и двајцата по грешка беа оставени да сообраќаат на иста пруга.

Најголем дел од патниците биле студенти кои се враќале од празничен викенд.

Неколку лица остануваат во болница, меѓу кои и еден патник кој се бори за живот.

Долгогодишно лошо управување

Трагедијата ги разоткри децениските безбедносни пропусти во грчките железници и изврши голем притисок врз конзервативната влада пред националните избори.

Шефот на станицата и тројца други службеници на железницата беа обвинети, но гневот на јавноста се фокусираше на долгогодишното лошо управување со мрежата и земјата беше потресена од серија понекогаш насилни масовни протести.

Минатата недела, околу 65.000 луѓе учествуваа на демонстрациите низ целата земја, вклучително и околу 40.000 во Атина.

Грчкиот министер за транспорт поднесе оставка по несреќата, а премиерот Киријакос Мицотакис се обиде да го смири гневот на јавноста со постојано извинување и ветување транспарентна истрага.

Вршителот на должноста министер за транспорт, Јоргос Герапетритис, оваа недела рече дека железничкиот сообраќај постепено ќе продолжи од 22 март.

Герапетритис во средата рече дека извештајот на комисијата од експерти што ја истражува трагедијата ќе биде доставен за еден месец.

Инспекторите одделно отворија истрага за можно лошо управување со железничките фондови во последните 15 години.

Герапетритис и поранешните министри за транспорт в понеделник ќе се појават пред собраниската комисија за да одговорат на прашањата на пратениците за трагедијата.