Дали Бајден повторно падна од авион? Се појави ново видео, Американците тврдат: „Не беше претседателот…“

0

Дали американскиот претседател Џо Бајден имал уште една несреќа додека се спуштал од авионот и паднал? Ова го прашуваат многу американски медиуми по видеото кое се појави за време на неговата официјална посета на Полска, кога непознато лице падна од рампата на претседателскиот авион Ер Форс Уан.

Снимката од падот се појави на социјалните мрежи и стана хит меѓу критичарите на Бајден, кои почнаа да му се потсмеваат и инцидентот да му го припишуваат на неговата возраст. Сметаат дека тој повеќе не е физички способен да ја извршува функцијата прв човек на Соединетите Американски Држави. Тоа не бил негов прв пaд. Лани имал мала несреќа додека возел велосипед. Падот се обиделе да го докажат со фотографија од наводната модринка на челото на претседателот.

Сепак, како што пишува АFP, лицето кое падна на аеродромот Шопен во Варшава не е 80-годишниот Џо Бајден, додека модрината всушност била пепел извалкана во облик на крст, а фотографијата беше објавена на социјалните мрежи од полски свештеник кој ja има направено.

– Лицето што паѓа на тоа видео не е претседател на САД – изјави Шон Савет, портпарол на Советот за национална безбедност на САД.

Ова тврдење е поткрепено со фотографии и видеа од слетувањето на Бајден објавени од бројни медиуми. Во нив, американскиот претседател оди по рампата што е прикачена на предниот влез, а не на задниот влез каде што се случи падот. Таа есен во живо ја пренесуваше и полската телевизија ТВН24, како и излегувањето на Бајден четири минути подоцна.

Преносот во живо на ABC на Фејсбук го покажува истиот редослед на настани. Се верува дека лицето кое незгодно паднало е вработено во Белата куќа.

Иако не падна, Џо Бајден доживеа мала непријатност на озлогласената рампа во Полска. Додека се качувал погрешно ја проценил висината на скалите и се сопнал, но се фатил за оградата и останал да стои.