“ДАЛИ ДА ГО НАПРАВАМ ТОА !?“ – Владимир Путин со часови зборуваше за војната во Украина, а сите ‘брмчат’ за неговата ‘чудна’ забелешка: “Само јас имам одговор на тоа прашање!“

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во вторникот во разговор со воените дописници кажал дека има прашање на кое само тој може да одговори – дали треба повторно да се обиде да го освои Киев, пишува медиумската агенција Reuters.

Владимир Путин вели дека понатамошната мобилизација ќе зависи од тоа што Русија сака да постигне со војната во Украина, додавајќи дека се соочува со прашање што само тој може да го одговори – „дали Русија ќе се обиде да го врати Киев ?“.

Неговата забелешка во разговорот со воените дописници била за Киев, кој руските сили се обидоа – и не успеаја – да го „срушат“ само неколку часа откако Владимир Путин нареди војници да влезат во Украина на 24. февруари минатата година.

Дали треба да се вратиме таму или не ? Зошто поставувам такво реторичко прашање ?“, им рекол Владимир Путин на 18 воени дописници и блогери во Кремљ и додал: „Само јас можам да одговорам на тоа“.

Неговите коментари за Киев – во текот на неколкучасовното одговарање на прашања – биле прикажани во живо од руската државна телевизија.

Владимир Путин, исто така, кажал дека ја поддржува одлуката на Министерството за одбрана дека платеничките групи кои се борат во Украина мора да потпишат договори со министерството пред 1. јули, откако групата Вагнер претходно соопшти дека одбила да го стори тоа.

Евгениј Пригожин, основачот на Вагнер и најмоќниот руски платеник, кажа дека неговата организација нема да го потпише договорот поради, како што вели, неможноста на министерот за одбрана Сергеј Шојгу да управува со групи како Вагнер.

За потсетување, Евгениј Пригожин постојано остро го критикуваше Сергеј Шојгу.

Но, Владимир Путин во вторникот јасно стави до знаење дека сака сите приватни воени компании да го потпишат договорот и дека сака да го промени законот за да ги легализира нивните активности.

Ова е единствениот начин да се обезбедат социјални гаранции за платениците бидејќи во моментов нема договор со државата или договор со Министерството за одбрана“, изјави Владимир Путин пред група воени дописници.

Тоа мора да се направи и мора да се направи што е можно побрзо“, нагласува тој.

Според новиот систем, Вагнер и Евгениј Пригожин, кој се смета за безмилосен, но ефективен јастреб, би биле многу повеќе интегрирани во командната структура на Министерството за одбрана на Русија.

Тоа ќе му отежне на Евгениј Пригожин да го зајакне сопственото политичко и воено влијание, на што работи неколку месеци додека добиваше воена опрема и муниција од армијата.

Владимир Путин, исто така, во вторникот кажа дека Русија е отворена за мировни преговори со Украина, но дека конфликтот може да биде запрен само ако западните земји престанат да ја снабдуваат Украина со оружје.

Владимир Путин вели и дека Русија размислува да се повлече од Црноморскиот договор за извоз на жито, посочувајќи дека Москва е „излажена“ за спроведувањето на деловите од договорот што се однесуваат на извозот на руски производи.

Официјален Киев во понеделникот вечерта соопшти дека неговата офанзива на југот и на истокот на Украина за ослободување на териториите под руска окупација е „тешка“, но дека напредува, бидејќи селата на југот на земјата се ослободени.