Дали е исцрпеност или само премор? Препознајте ги знаците на време!

Кога сте постојано под стрес и кога одморот е толку присутен што сте навикнати на него, како да знаете дали страдате од „обичен“ замор или исцрпеност?

Колку пати, само оваа недела, сте се фатиле себеси како едноставно заборавате каде одите? Додека едното дете прави домашна задача, другото веќе оди на тренинг, сепак му должите на шефот важни информации за компанијата, а од аголот на потсмев се појавува упорна пајажина (онаа што не ја забележавте додека се подготвувавте минатиот викенд. па како?!). Вашето прво кафе , единственото во кое требаше да уживате сами, одамна е ладно на масата.

Наутро едвај станувате бидејќи нозете ви се тешки како камен. Вашата волја да промените што било постои само на хартија, бидејќи немате сила. Понекогаш, навечер, плачете од умор. Се туширате 20 минути затоа што тоа е единствениот пат кога никој не ви се јавува или не ве вознемирува.

Да, ова е секојдневието на повеќето жени и приказна која ни е добро позната. Затоа, знаеме колку е тешко, во целата оваа конфузија, да се спасите од стресот, да останете здрави, позитивни и да не изгорите. Најдете време за себе, барем доволно за да земете длабок здив. Или пијте го кафето од почетокот на текстот топло. А за да можете воопшто да го зачувате менталното здравје, прво мора да можете да ги препознаете симптомите. Значи, што ве мачи: хроничен замор или изгорени сте?

Замор или исцрпеност: Која е разликата?

Како да знаете дали сте само уморни или дали имате исцрпеност ? Кога сте уморни, спиењето, одморот и хобиите можат да ви помогнат да се опоравите од физичката исцрпеност. Некои работи кои вообичаено ве прават среќни, мали ритуали или хоби, лесно придонесуваат за промена на вашето расположение на подобро.

Кога станува збор за исцрпеност, се чувствувате уморни дури и ако спиете доволно. Тоа чувство е присутно секој ден, дури и за време на викендите, како и негативното размислување. „Обичниот“ замор не предизвикува отсуство на позитивни емоции. Тоа е привремен физички проблем. Исцрпеноста ги потиснува позитивните емоции со сите негативни, цело време. Можеби ќе сакате да останете сами за момент ако сте уморни, но нема да се затворите од надворешниот свет со месеци. Тоа е согорување.

Кога сте уморни, учеството во забавни активности ве енергизира и ви го враќа расположението и виталноста. Кога сте изгорени, работите што порано ги правевте за забава веќе не ви овозможуваат уживање.

замор или исцрпеност?  Искуството на Анѓелка Жугиќ

Како изгледа исцрпеноста?

Исцрпеноста се јавува по долг период на хроничен стрес во кој се исцрпуваат сите енергетски ресурси – хормоните на стресот, физичката и менталната виталност, позитивните емоции, волјата, отпорот – сите резерви за справување. Завршуваме целосно исцрпени во тринасочно исклучување: емоционална исцрпеност, физички замор и когнитивен замор. Што значи тоа на обичен јазик?

Се чувствувате хронично исцрпени, уморни од коски, расеан од работата и животот и немате мотивација или способност да се борите со чувствата на страв и пропаст. Кога исцрпеноста ќе завладее, дури и помислата на работа или други обврски прави да се чувствувате физички болни.

Бидејќи исцрпеноста е поттикната од стресот , мозокот станува фиксиран на катастрофални мисли од делот на древниот мозок кој е специјализиран за страв и ирационални емоции. Мислите се претвораат во песимизам и ранливост, како што се случува кога се разболуваме и немаме физичка сила на располагање. И тогаш ја правиме најголемата грешка: се повлекуваме во себе, ги прекинуваме врските со другите, избегнуваме драги луѓе, не можејќи да го смениме расположението. Немаме позитивни емоции, ни се чини дека се е залудно.

Кои се предизвикувачите за исцрпеност?

Долги периоди на стрес, премногу обврски, мултитаскинг – сите карактеристики на животот на модерната жена се сметаат за најсилни предизвикувачи на исцрпеност. Некои студии покажуваат дека жените се повеќе изложени на исцрпеност и дека исцрпеноста не е поврзана само со работата. Може да го доживеат и жени кои немаат кариера, но се преоптоварени со семејна грижа.

Зошто жените се склони кон согорување? Како прво, жената денес има многу важни улоги и одговорности. Нивното темпо на живот е забрзано, често преземаат нови обврски, наметнуваат нереални рокови, ги ставаат потребите на другите пред своите. Тие самите си ги негираат и најмалите радости додека не почувствуваат дека расте незадоволството во нив. За да не зовриеме пред време, важно е да се грижиме за себе и да ги повлечеме сопирачките во следниве ситуации:

  • — Долги периоди на екстремно оптоварување
  • – Премногу долги работни недели
  • – Немате време за себе
  • — Борба со неразумни рокови

Што остава потрајни ефекти врз здравјето, замор или исцрпеност?

Друг начин да се направи јасна разлика помеѓу заморот и исцрпеноста е да се погледне целокупната здравствена состојба. Заморот е токму тоа – поминува кога се одморате и нема никакво влијание врз вашето здравје. Од друга страна, исцрпеноста со себе носи мноштво здравствени проблеми.

Исцрпеноста е резултат на неконтролиран, хроничен стрес со месеци, а понекогаш и со години. Ова го прави исцрпеноста многу опасна, бидејќи одговорот на стрес ги менува системите во телото кои се критични за здравјето. Исцрпеноста го исклучува дигестивниот систем и го потиснува имунолошкиот систем. Го зголемува отчукувањата на срцето и крвниот притисок. Нашиот организам може да се справи со овие ефекти само во кратки временски периоди. Доколку таквата ситуација трае со недели или месеци – настанува голема штета. Мета-студиите покажаа дека исцрпеноста може да доведе до сериозни состојби како што се дијабетес, кардиоваскуларни нарушувања, главоболки, симптоми на депресија…

Значи, како да го победите исцрпеноста?

Најподмолниот дел од исцрпеноста е тоа што нè прави безволни и пасивни. Исцрпеноста може да доведе до еден вид научена беспомошност што не принудува да се откажеме од нашата желба да го контролираме животот и да направиме разлика. Најгласниот сигнал за исцрпеност е кога ќе свртите грб на себе и на вашиот потенцијал, на вашите желби. Затоа, најважниот и првиот чекор, ако препознаете дека имате исцрпеност, е: најдете време за себе !

Бидејќи времето е убедливо најважниот ресурс – тоа е единствениот што не можеме да го вратиме. За да не зоврие, важно е правилно да го уредиме и да ги обезбедиме оние моменти кои ни овозможуваат да ги наполниме батериите, да уживаме во животот и да се подготвиме за нова рунда обврски. Значи, ајде да го направиме тоа заедно!

Ајде да имаме малку време за себе

Ако сакате да имате време за себе, треба да научите одвреме-навреме да давате приоритет на вашите потреби. Тоа значи дека мора да разберете дека не сте обврзани да се среќавате со членовите на вашето семејство секогаш и во секоја ситуација, дека имате право да се одморите без да се чувствувате виновни и дека ако не одвоите време за себе и вашите потреби, можете едноставно се разболат.

– Иако уживам во улогата на мајка, сопруга, актерка, дружењето со пријателите, научив кога е потребно да останам со себе, да одморам и да се одморам. Тогаш си велам – прво едно кафе, па се друго. Токму затоа се идентификував со кампањата Гранд Кафе Ајде да имаме време за себе , што е и потсетник за сите нас секогаш да наоѓаме барем малку време за себе, за нашите мисли, како и за оние мали ритуали кои нè прават среќен. Само така можеме успешно да се стремиме кон рамнотежа во секој ден – вели една од нас, актерката Анѓелка Стевиќ Жугиќ.

Што конкретно можеме да направиме за себе? Веќе во првата недела, можете:

  1. Спијте доволно – тоа е важно за вашето физичко здравје.
  2. Одредете го времето за работа и времето за одмор – вие не сте машина.
  3. Одвојте време во денот за да правите активности што некогаш сте ги сакале, а кои ќе ви донесат радост.
  4. Најдете време за грижа за себе и побарајте помош од терапевт доколку е потребно.

За почеток, како за утре, обидете се да ги оставите децата сами да се подготват за училиште, додека ние само гледаме од страна. И таа прва шолја кафе ја пиеме додека е уште топло. И нека биде грандиозно !