Дали е ова вистинскиот мотив за убиството на Вања!? Полицијата ги „чешла“ договорите и недвижностите: Долго скриената тајна на семејството Ѓорчевски ја открива вистинската позадина на грозоморното злосторство!?

0

Таткото на убиената Вања Ѓорчевска е во притвор под сомнение дека учествувал во киднапирањето на неговата ќерка, што резултирало со нејзино убиство. Таткото на Вања, како што се сомнева, сакал да изнуди пари од нејзината мајка, а семејните односи го откриваат мотивот за монструозните потези на Александар.

Македонскиот обвинител Гаврил Бубевски изјави дека има сознанија дека мајката на убиената  Вања Горчевска  неодамна го продала станот што бил мотивот за киднапирањето на девојчето.

Сакале пари од продажбата на станот

Тој рече дека  таткото на девојчето  бил во контакт со главниот осомничен,  кој бешe уапсен синоќа и  му кажал за тоа, како и кога девојчето ќе излезе од дома.

Министерот за внатрешни работи на Северна Македонија, Оливер Спасовски, рече дека станува збор за криминал без преседан, изолиран случај, направен од  монструми криминалци кои сакале да се стекнат со материјална корист, свесни дека мајката неодамна го продала станот.

– Случајот е успешно и целосно расчистен, обезбедени се докази и признанија –  рече Спасовски.

Тој рече дека расветлувањето на тој случај не довело до посакуваниот исход бидејќи и девојката и  74-годишниот маж кој исто така исчезнал биле пронајдени закопани,  еден во околината на Скопје и еден во околината на Велес.

Александар Ѓорчевски беше на распит во обвинителството и тој негираше вмешаност во киднапирањето на неговата ќерка, но беше приведен поради сомневање дека ќе влијае на истрагата.

Но, зборовите на соседите на ова семејство од Скопје можеби ќе ги откријат подлабоките мотиви на Александар, кој го шокираше регионот поради тоа што е осомничен за учество во киднапирањето на сопствената ќерка.

Тајните на семејството Ѓорчевски

Вања, сведочат нејзините пријатели и професори, била весела, паметна девојка. Во понеделникот, една недела по нејзиното киднапирање и дваесет часа откако беше пронајдено нејзиното мртво тело, школските другари на Вања, нивните родители и наставници се потпишаа во Книгата на жалост.

– За нас е болно да зборуваме за сè. Беше мирна и вредна, ги исполнуваше обврските, девојка која не се караше, се разбираше со сите, но велам, беше мирна. Знаеме само дека беше прекрасно девојче кое сонуваше за иднината –  изјави мајка од Скопје, чија ќерка учи во истото училиште.

Како што беа убедени новинарите, никој во Скопје нема отворено да зборува за своите сомнежи зошто Вања ја снајде ваква страшна судбина. Сепак, еден новинар изјави дека родителите на Вања се разведени, а дедото на Вања, таткото на нејзината мајка, е богат човек.  Сега постои можност таткото Александар, револтиран против семејството на поранешната сопруга, да сакал да извлече пари од нив, знаејќи колку се богати.

– Се работи за таткото, кој, како што знаеме, во никој случај не бил позитивна фигура во нивните животи. Тој и мајката на Вања биле разведени, дедото на Вања бил директор на царина и богаташ некаде во 2002 година, а сето тоа го наследила мајката на Вања. Велат дека го интересирале пари. Како го знаеле точното време кога Вања оди на училиште? Тие што ги уапсиле велат дека тој им го кажал тоа. Претпоставката е дека тој не знаел дека Вања ќе биде сама, па се сомнева дека намерата била да ги киднапира двете девојчиња. Затоа, сите овде се сомневаат во материјалните мотиви на таткото насочени кон неговата поранешна сопруга. Не е јасно зошто го убиле девојчето ако имале намера да ја уценат нејзината мајка. Сигурно нешто тргнало наопаку. 

Како што се сомнева полицијата, Вања била  киднапирана од зградата во која живеела изутрината околу 7:30 часот. Киднаперите на чело со Палевски ја врзале и ја турнале во автомобил.

Три часа по киднапирањето таа била убиена. Полицијата се сомнева дека киднаперите ги фатила паника затоа што нејзината мајка рано пријавила и се огласила во медиумите, а постои и друга, побизарна теорија, дека Вања  починала од задушување во багажникот и дека нејзиното мртво тело станало нивен бескорисен заложник.  Според оваа теорија пукале во веќе мртвото девојче, бидејќи министерот за полиција соопштил дека по телото има прострелни рани.

Тие ја убија Вања, а Палевски побегна, за синоќа да биде уапсен. Тројца од уапсените го признаа своето учество во злосторството, додека таткото на Вања негираше вмешаност.

Откако беше објавено дека нејзината ќерка е мртва, мајката на Вања Зорица не се огласи во медиумите.