ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВАШЕТО ТЕЛО АКО ЈАДЕТЕ ДВЕ ЗРЕЛИ БАНАНИ СЕКОЈ ДЕН: Еве што се случува со вашето тело

Во продолжение прочитајте 17 работи кои му се случуваат на вашето тело ако јадете две зрели банани секој ден во текот на еден месец.

Дали знаевте дека зрелите банани се една од најздравите намирници во светот? Ако јадете две зрели банани дневно, ќе му направите голема услуга на вашето тело. Покрај тоа што ќе добиете голема доза на антиоксиданси, на организмот ќе му обезбедите и таканаречен фактор на туморска некроза, кој е одличен борец против канцерогените материи во организмот.

Во продолжение прочитајте 17 работи кои се случуваат во вашето тело ако јадете две зрели банани секој ден во текот на еден месец .

1. Помагаат при депресија

Луѓето кои страдаат од депресија обично имаат ниско ниво на серотонин во мозокот. Бананите можат да помогнат во борбата против депресијата и да го подобрите вашето расположение бидејќи содржат високо ниво на триптофан, кој се претвора во серотонин и на тој начин ги ублажува симптомите на депресија, пренесува Zafodna.hr.

2. Ја обезбедуваат потребната енергија

Ова омилено овошје содржи три природни шеќери – фруктоза, гликоза и сахароза, а содржи и голема доза на влакна потребни за чувство на енергија. Токму затоа обезбедува моментално и моќно чувство на енергетски наплив што ќе ви биде доволно за интензивен тренинг од 90 минути.

3. Помагаат при слабеење

Бананите содржат само 100 калории по порција, па затоа се одлична опција за оние кои сакаат да ослабат. Тие исто така содржат три грама влакна по порција, што ни помага да се чувствуваме сити подолго време.

4. Одлични се за мозокот

Бананите се супер овошје кое постепено ослободува енергија, што му помага на мозокот да остане буден и активен подолго време. Будни сме поради високото ниво на калиум, а магнезиумот ни помага да останеме фокусирани и да ги извршуваме сите секојдневни задачи со многу помалку труд.

5. Ги одржуваат хормоните во рамнотежа

Тие содржат високо ниво на калиум и витамин Б6, па затоа се одличен извор на хранливи материи за производство на хормони.

6. Ги ублажуваат металоидите

Високото ниво на калиум помага во регулирање на киселоста на желудникот, а влакната помагаат во варењето. Оваа комбинација на хранливи материи е одлична за ублажување на симптомите на горушица.

7. Го намалуваат крвниот притисок

Истражувањата покажаа дека јадењето две зрели банани дневно може да го намали крвниот притисок за 10 проценти. Бананите се ниски со натриум и богати со калиум, што ги прави одличен избор за секој со проблеми со крвниот притисок.

8. Добри се за здравјето на крвта

Бидејќи содржат здрави количини на железо, бананите се одлични за одржување на здрав кардиоваскуларен систем. Покрај тоа, тие се одлични и за намалување на ризикот од анемија. Поради високото ниво на витамин Б6, тие помагаат во производството на бели крвни зрнца.

9. Одлични се за коските

Хранливите материи во бананите помагаат во градењето и одржувањето на силни коски поради калциумот што го содржат.

10. Тие се борат против болеста

Бананите содржат високо ниво на антиоксиданси и на тој начин обезбедуваат заштита на клетките од слободните радикали кои предизвикуваат разни болести. Две банани дневно ќе помогнат во борбата против срцевите заболувања, дијабетесот, ракот и дегенерацијата на мускулите и ткивата.

11. Можам да ти помогнам да се откажеш од пушењето

Бананите содржат моќна мешавина од калиум, магнезиум и витамин Б6. Познато е дека мешавината од овие хранливи материи го намалува одвикнувањето од никотин, што е клучно за развој на зависност од цигари и прекинување на таа штетна навика.

12. Лечат чир на желудникот

Лекарите во Индија со години ги нагласуваат придобивките од бананите во лекувањето на пептичниот улкус, а неодамна лекарите во Англија открија зошто. Имено, бананите содржат цитоиндозиди, кои лекуваат чир и се одлични за желудникот.

13. Лечат мамурлак

Бидејќи содржат високо ниво на електролити, бананите се добар избор на храна за луѓето кои биле измамени со пиење и страдаат од главоболки и гадење. Ако не се чувствувате добро од синоќешната забава, изедете банана и би можеле да се чувствувате многу подобро.

14. Го ублажуваат запекот

Бананите се богати со влакна, а влакната помагаат во нормализирање на цревните функции.

15. Тие помагаат да се спречат нарушувања на мозокот

Богати со магнезиум, бананите помагаат да се претворат масните киселини во DHA, важна омега-3. Научниците открија важна врска помеѓу DHA и невролошките нарушувања како што се АДХД и Алцхајмеровата болест. Поради високото ниво на витамини од групата Б, тие помагаат и во спречување на Паркинсонова болест.

16. Ја подобруваат меморијата

Поради високите нивоа на триптофан, калиум и магнезиум, бананите ќе ви помогнат подобро да се концентрирате, подобро да запомните и воопшто да имате подобри функции на мозокот.

17. Го штитат здравјето на срцето

Бананите, како што веќе заклучивме, содржат хранливи материи и витамини кои се грижат за нашето тело. Зголемувањето на внесот на калиум и намалувањето на внесот на натриум е веројатно најдоброто нешто што можете да го направите за вашето срце.