ДАЛИ ПОСТОЈАНО ВИ СЕ ЈАДЕ БЛАГО? Еве зошто се случува, вашето тело ПРАЌА СИГНАЛ

0

Постојаната желба за шеќер може да биде од многу причини.

Прејадувањето слатки е полесно и побрзо отколку да ја напишете оваа реченица. Шеќерот предизвикува неверојатно зависност и постојат одредени хормонски, емоционални и физиолошки причини зошто толку многу го посакуваме. Еве еден поглед на некои од факторите кои предизвикуваат желба за шеќер и што можете да направите за да ги спречите.

Причини поради кои вашето тело копнее за шеќер.

1. Исцрпеност

„За време на периоди на замор или исцрпеност, првото нешто што копнееме е шеќер“, вели Маја Фелер, регистриран диететичар нутриционист во Бруклин и автор на „Јадеме од нашите корени“. „Тоа е затоа што шеќерот брзо се метаболизира и телото го претпочита како извор на енергија за телото. Истражувањата покажуваат дека јадењето шеќер е физиолошки адаптивно однесување кое ја обезбедува енергијата потребна за да останете будни. Проблемот е што почетното енергетско засилување е краткотрајно, што ве остава да сакате повеќе.

2. Стрес

„Истражувањето покажа дека кога биле под стрес, приматите барале јаглехидрати првенствено во форма на овошје“, вели д-р Стивен Гандри, кардиоторакален хирург и автор на „Отклучување на кето кодот“. „Мислиме дека тоа е затоа што овие соединенија произведуваат серотонин. Луѓето под стрес реагираат на ист начин – посегнуваат по нешто слатко за да почувствуваат олеснување (иако накратко). Проблемот со ова е што пречестото јадење шеќер може да создаде навика, која потоа се вкоренува како однесување. Јаглехидратите ги има во многу форми, а ако се чувствувате под стрес, најдобриот начин да ја вратите рамнотежата може да биде да консумирате сложени јаглехидрати. Тоа е затоа што им треба подолго време за да се вари и ќе го одржат нивото на шеќер во крвта стабилно. Ако мора да јадете нешто слатко, држете се до темно чоколадо со 70% до 85% какао за да спречите скокови на шеќерот во крвта.

Направени сме да копнееме за јаглехидрати кога сме под стрес, а шеќерот е растворлив јаглехидрат. Одлучете се за цели зрна, јаболка, бобинки или портокали за да ги добиете потребните јаглехидрати.

3. Цревна флора

Една од теориите за тоа зошто луѓето се гладни повеќе отколку што треба е теориите фокусирани на цревната флора. „Ова е теорија која вели дека нашата глад е контролирана од тоа колку добро нашите цревни бактерии се хранат со храната што им е потребна“, вели д-р Стивен Гандри. „Ако цревните бактерии го добиваат вистинскиот вид гориво, тие испраќаат пораки до мозокот дека е среќен и задоволен и дека не треба да бараме дополнителна храна“. Меѓутоа, кога бактериите во цревата не ја добиваат вистинската исхрана, мозокот испраќа SOS сигнал, велејќи дека му треба енергија брзо. Брзото решение е често шеќер. Но, една работа што е многу подобра за здравјето на цревата, вели Гундри, се пребиотичките влакна – несварливите влакна кои ги негуваат корисните цревни бактерии, намалувајќи ја желбата. Храната богата со пребиотици вклучува јаткасти плодови, банани, овес и јаболка.

4. Конзумирате премногу вештачки засладувачи

„Вештачките засладувачи го збркаа нашиот систем кога станува збор за откривање шеќер“, вели Гундри. „Тоа е затоа што немаме рецептори за шеќер на јазикот; имаме рецептори за слатки. Слатки рецептори детектираат слатки вкусови, т.е. шеќери и веднаш да го алармирате панкреасот дека шеќерот е на пат. Панкреасот потоа произведува инсулин“. Вештачките засладувачи не го следат истиот природен процес. Прво, инсулинот треба да го извлече шеќерот од крвотокот, што може да го зголеми ризикот од хипогликемија. „Мозокот никогаш не го добива својот шеќер и му кажува на телото дека му треба повеќе“, вели Гундри. „Ова може да доведе до тоа некој да јаде или пие повеќе вештачки засладувачи, создавајќи желба и навика, како што е зависност од диетална кока-кола.

Најздравата храна за задоволување на желбата за шеќер

Следниот пат кога ќе посакате шеќер, посегнете по овие намирници кои ги испорачуваат сложените јаглехидрати и пребиотици кои навистина му се потребни на вашето тело:

Овошје

Цели зрна

Здрави масти како авокадо

Виолетови компири

Темно чоколадо

Амарант

Чиа семе (обидете се да направите чиа пудинг)

Темно лиснат зеленчук како кељ и спанаќ

Масна риба како лосос