Дали Путин ќе спроведе нова мобилизација!? Москва има еден проблем за да започне сеопфатен напад

Рускиот претседател Владимир Путин ја одложува најавата за втора мобилизација поради стравувањата од политички немири во Русија, соопшти Американскиот институт за проучување на војната (ISW).

На почетокот на овој месец, главниот секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексеј Данилов, рече дека Русите претрпеле големи загуби во нивниот обид да го заземат Бахмут, град на истокот на земјата. За секој убиен Украинец, тврди Данилов, Русите губат седум војници.

Еден месец претходно, Белата куќа процени дека групата Вагнер, чии борци го сочинуваат мнозинството од оние што го напаѓаат Бахмут, забележала 30.000 војници ранети или убиени во војната досега, со околу 9.000 убиени од минатиот февруари.

Русите не можат да го задржат овој интензитет

Институтот проценува дека периодичните ограничувања на бројот на воен персонал и опрема најверојатно ќе ги спречат руските сили да започнат уште една значајна офанзивна операција во наредните месеци. Покрај тоа, наведува Институтот, исклучително е малку веројатно руските сили да можат да го задржат интензитетот на испраќање бранови војници во обид да го освојат Бахмут.

Во септември минатата година, рускиот претседател Владимир Путин нареди „делумна мобилизација“. Тоа беше потег со кој, според аналитичарите, Москва призна дека војната во Украина не оди според планот.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тогаш изјави дека Русија ќе мобилизира 300.000 воени резервисти. И покрај тоа, Институтот оценува дека Путин одлучил да го одложи објавувањето на вториот бран на мобилизација и веројатно да спроведе тивка мобилизација за да избегне создавање на можни немири во Русија.