ДАЛИ СМЕ НА ЧЕКОР ОД СВЕТСКИ КОНФЛИКТ? Кина испрати предупредување до Америка по соборувањето на балонот – „Ќе ја видите нашата реакција“

Сите стравуваат од потенцијален судир меѓу двете велесили.

Кина ги критикуваше САД за соборувањето на авион, за кој американските власти веруваат дека бил шпионски балон, над територијалните води на САД, нарекувајќи го потегот „јасна претерана реакција“ што може да биде проследена со „неопходен одговор“ од Кина.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во саботата потврди дека американската војска соборила „шпионски балон на висока височина лансиран од Народна Република Кина во воздушниот простор над водите во близина на брегот на Јужна Каролина“. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи во неделата изрази „силно незадоволство“ од употребата на сила за соборување на авионот.

Претходно во саботата, Кина ги отфрли обвинувањата за шпионажа, велејќи дека станува збор за истражувачки балон излета од шините поради „виша сила“ и ги обвини американските политичари и медиумите дека ја користат ситуацијата за да ја оцрнат Кина, објави Ројтерс.

– Кина решително ќе ги заштити легитимните права и интереси на релевантните компании, задржувајќи го правото да преземе дополнителни неопходни реакции – беше наредено од Пекинг.

Официјален претставник на американското Министерство за одбрана објасни дека кинескиот балон е дел од надзорната флота балони кои вршат шпионажа на пет континенти, пренесува Ројтерс. Кинескиот балон не бил метеоролошки балон, туку шпионски балон, со задача да собира податоци за чувствителни воени локации, изјави американски официјален претставник.

Пентагон го објави присуството на балонот во четвртокот додека лебдеше над Монтана, американската сојузна држава на север од која се складирани 150 интерконтинентални балистички ракети вооружени со нуклеарни боеви глави, се вели во извештајот.

Пентагон објави дека претседателот Џо Бајден одобрил балонот да биде соборен истиот ден.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го нарече „неприфатлив“ и „неодговорен“ упадот на „надзорни балони“ во воздушниот простор на САД и ја откажа посетата на Пекинг планирана за недела.

Одложувањето на патувањето на Блинкен, договорено во ноември од страна на Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг, е удар за оние кои ја видоа посетата како можност за стабилизирање на влошените односи меѓу двете земји.

Пентагон во петокот соопшти дека втор кинески балон е забележан во Латинска Америка, но не ја прецизираше точната локација.