Дали спиевте лошо? Со овие трикови полесно ќе го поминете денот – кафето не е решение

Не е лесно да го пребродиме денот кога сме ненаспани, од една или друга причина, а најтешко е кога треба да одиме на работа после бурна ноќ или несоница.

Недостатокот на сон прави да се чувствуваме уморни веќе наутро и ни е тешко да се концентрираме, а ни шолја кафе не е корисно. Неколку практични и, што е најважно, здрави совети ќе ви помогнат добро да функционирате до вечер.

Не претерувајте со слатки

Кога сме уморни, треба брзо да си ја вратиме енергијата, па голема е веројатноста да посегнеме по чоколадо и бисквити. Но, шеќерот всушност нема да помогне – напротив, прејадувањето слатки ќе ве натера да се чувствувате поспани. Наместо веќе нездрава храна, попрво изберете храна која навистина ќе ви го подигне нивото на енергија – како свежо овошје, цедени овошни сокови и јаткасти плодови.

Кафето не е најдобрата идеја

Сите сме убедени дека кофеинот ќе ни помогне да се разбудиме и подобро да се фокусираме кога ги завршуваме секојдневните задачи, но ако не сте спиеле добро, подобро да се воздржите од премногу кафе. Се разбира, една шолја е во ред, но ако претерате со кофеинот, тоа би можело да биде контрапродуктивно и само да ги влоши симптомите што веќе ги доживувате – главоболката може да стане поинтензивна, а исто така може да се чувствувате и поисцрпено.

Попладневна пауза

Една од работите што ќе ви биде од голема помош доколку не сте ги затвориле очите претходната вечер е дефинитивен одмор во форма на краток сон. Таканареченото „power napping“ е брза дремка која трае приближно 20 до 30 минути што ќе ве освежи. Само внимавајте да не заспиете доцна попладне, бидејќи тоа повторно може да влијае на квалитетот на вашиот ноќен одмор.

Не заборавајте на водата

Ако дехидрирате, брзо ќе станете летаргични и летаргични. Поради оваа причина, не заборавајте да се грижите за доволно внесување течности – нека има најмалку 2,5 литри по непроспиена ноќ. И не, кафето и енергетските пијалоци не се бројат – во тој поглед, кофеинот има негативно влијание врз телото.

Забавете го темпото

Ако можете, обидете се денот по непроспиената ноќ да најдете малку полесно темпо и одложете ги сите обврски кои бараат целосна посветеност на друг ден. Слушајте го вашето тело и дозволете си да правите работи без брзање и повеќе да се одморате помеѓу задачите. Исто така, одлично е ако можете да си легнете порано од вообичаено навечер за да го надоместите пропуштениот ноќен одмор и да се вратите во вашата рутина.