ДАЛИ СТЕ ГО ПРОБАЛЕ? Корисниците на ТикТок тврдат дека оваа храна им помага полесно да заспијат ноќе

Корисниците на TikTok споделуваат совети за спиење во последните неколку дена, а еден од најпопуларните совети е консумирање ананас пред спиење.

Во нивните препораки, тие се колнат во способноста на овошјето да го подигне мелатонин за „најдобар сон досега“. Мелатонин е хормон кој природно се појавува во телото, чие ниво се зголемува ноќе за да ви помогне да спиете и да се вратите во нормала во текот на денот.

Одредена храна природно може да го зголеми нивото на мелатонин во вашето тело, а ананасот е еден од нив.

Тврдењата на тиктокерите ги потврди и Макс Кирстен, експерт за спиење во PandaLondon, кој рече: „Се покажа дека јадењето ананас или пиењето свеж сок од ананас пред спиење ги зголемува маркерите на мелатонин до 266 проценти“.

„Ананасот содржи мала количина на аминокиселина наречена триптофан. Триптофанот е претходник на серотонин, невротрансмитер кој може да промовира релаксација и регулација на расположението. Може да има смирувачки ефект, потенцијално помагајќи при сонот“, додаде таа.

Студијата на која тој се повикува, од 2013 година, се занимавала со содржината на мелатонин во овошјето. Откриено е дека јадењето ананас може да го зголеми нивото на хормоните за спиење во урината на луѓето за неверојатни 266 проценти.

Беше забележано и дека бананите го зголемија нивото на мелатонин кај учесниците за 180 проценти. Не е проучено дали ова навистина влијаело на сонот на луѓето.

Ананасот и бананите не се единствената храна која го зголемува хормонот за спиење. Според WebMD, киселите цреши, јајца, масна риба како лосос и сардини и јаткасти плодови како ф’стаци и бадеми исто така содржат мелатонин.