ДАЛИ СУПЛЕМЕНТИТЕ СЕ ШТЕТНИ ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ? Еве кои витамини се ИДЕАЛНИ за слабеење, а кои можат да бидат ФАТАЛНИ дури и во крема!

Согорувачи на маснотии, креатин, протеини, сето тоа се суплементи кои се многу популарни денес, и кај оние кои тренираат и кај оние кои би сакале да се обидат да ослабат од фотелја, тие се прашање која секогаш е тема на дебата меѓу експертите .

Штом се спомнат суплементите, веднаш се јавуваат оние кои се за нивна употреба и другите кои веруваат дека нивната употреба во исхраната е штетна и неефикасна.

Дали суплементите се здрави и дали е само прашање како ги користиме, изјави Светлана Станишиќ, експерт за исхрана и професор по физичка хемија , за време на гостувањето во емисијата „Пулс на Србија“ , давајќи свое професионално мислење на оваа тема.

Суплементите се додаток во исхраната, а не можат да ја заменат секојдневната исхрана, предупреди Станишиќ.

– Тоа што нешто е билно и природно не значи дека е сосема безопасно – рече таа.

Како што истакна таа, супстанциите кои имаат докажано дејство во организмот можат да бидат корисни, но се опасни особено за младите.

– Бевме информирани дека витаминот Д може да има некои несакани ефекти. Кога започна короната, одеднаш тој витамин е добар во мега огромни количини! – рече таа, додавајќи дека е многу корисен конкретно за дебели и депресивни луѓе.

Секако дека е добар за витаминот Ц, се согласија домаќините и Станишиќ.

– Витаминот Ц и витамин од Б групите се хидрорастворливи, што значи дека се раствораат во вода и веднаш се излачуваат. Ќе видите дека, кога пиете витамини од Б групата, урината ќе ви биде светло жолта по половина час! Добри се затоа што не се таложат во телото – рече таа:

Таа додаде дека гинко билоба е докажано дека е добра за циркулација и деменција, но подобрувањето на циркулацијата не е добро за луѓето кои имаат малигни заболувања.

– Луѓето обично се сеќаваат да земаат витамини кога ќе се разболат од малигнитет, што не е добро време. При примена на хемотерапија треба да се избегнува радиотерапија, витамини А, Ц и Е – предупреди таа.

За оние кои се на долготрајни диети, таа препорача да земаат цинк и препарати од групата Б, бидејќи помалиот внес на енергија доведува до помал внес на витамин Б, кој е важен за слабеење и ги согорува јаглехидратите и мастите. Додека витаминот А може да биде многу штетен за трудниците, како што рече Станишиќ и појасни:

Трудниците можат да земаат витамин Б9, фолна киселина, но витаминот А дури и во форма на креми може да биде опасен за плодот – рече соговорникот и додаде:

– Нашите црева не прават разлика во суплементите. Кога ги наполнувате цревата со разни суплементи, цревата го земаат она што е најзастапено. Првите симптоми и последици по прекумерна употреба на суплементи може да бидат различни. Со витамин Д, на пример, се јавуваат стомачни болки, гадење, опаѓање на косата, лош здив. И ми се случи одамна, кога земав селен по препорака на ендокринолог, да ми се разгори егземата каква што немав досега – раскажува таа.

Таа истакна дека во продажба има десетици илјади суплементи.

– Додатоци често не поминуваат ригорозни контроли! Некои суплементи беа забранети само откако се случија некои смртни случаи! Никој не проверува дали има толку милиграми колку што пишува. Така е секаде во светот. Германиумот 132 е познат како супстанца која може да ги оштети бубрезите, а кај нас се уште е во продажба. ВИТАМИН Б17 е токсична супстанца која се изолира во коските – рече таа и на крајот заклучи:

Не можеме да бидеме сигурни што сме купиле, но доколку долго време сте на лоша исхрана, тогаш земајте суплементи, но само на ограничен период, советува на крајот соговорникот.