Двајца мексикански кандидати за градоначалници пронајдени мртви за еден ден – медиумите пренесуваат детали и слики

Двајца претенденти за градоначалници се пронајдени мртви за еден ден во Мексико, што го зголемува бројот на убиени кандидати на, како што се опишуваат како најнасилните избори во земјата досега.

Со смртните случаи пријавени во различни делови на земјата во петокот се искачи на 17 бројот на убиени кандидати во пресрет на претседателските, конгресните и локалните избори на 2 јуни, пишува Ал Џезира , Телеграфи.

Во северната држава Тамаулипас, властите соопштија дека започнале потера по човекот кој го уби кандидатот Ное Рамос Феретиз.

Тој бараше реизбор за градоначалник на Сиудад Манте за коалиција на опозициската Национална акциона партија и Институционалната револуционерна партија (ПРИ).

Локалните медиуми објавија дека тој бил избоден со нож, а на фотографијата се гледа како крваво тело лежи на тротоарот.

„Нема да дозволиме насилството да одлучува за овие избори“, напиша лидерот на партијата ПРИ Алехандро Морено на социјалните мрежи, каде го потврди „кукавичкото убиство“ на Рамос Феретиз.

Вториот убиен кандидат, Алберто Гарсија, беше пронајден мртов еден ден откако беше пријавен за исчезнат. Тој се кандидираше за градоначалник на Сан Хозе Индепенденсија во јужната држава Оахака.

Државниот одбор за избори ја осуди смртта на Гарсија, кој исчезна заедно со неговата сопруга. Одборот ја нарече смртта на Гарсија „убиство“ и рече дека таквите злосторства „не треба да се случуваат за време на избори“.