Два мали авиони се судрија на Флорида, паднаа во езеро – четворица загинати

0

Четири лица го загубија животот по сударот на два мали авиони кои летаа над Флорида, САД.

Авионите се урнале околу 14 часот и завршиле на езерото Хартриџ во Зимскиот Рај, пишува Телеграф.

Екипите за итна помош и спасување оневозможија што е можно побрзо излегување на местото на настанот, каде што нашле еден авион на шест метри под површината на водата, додека другиот бил делумно потопен.

„Се судрија во воздух, двата авиони веднаш паднаа во вода. Спасувачките тимови извлекоа тела на четири лица од авионите“, изјави Стив Лестер од канцеларијата на шерифот на округот Полк.

Полицијата го објави идентитетот на три од четирите жртви: Фејт Ајрин Бејкер (24), Закари Џин Мејс (19) и Рандал Елберт Крарфорд (67).

Властите работат на утврдување на идентитетот на четвртото лице кое загина во судир на два авиони.