Двесте авиони со воена опрема слетаа во Тел Авив

0

Израелското Министерство за одбрана соопшти дека примило 200 товарни авиони со воена опрема од повеќе земји.

Министерството соопшти дека муницијата, оклопните возила и оружјето пристигнале бидејќи употребата на американско оружје во тековната војна во Газа е под зголемена контрола.

Израелското министерство соопшти дека од почетокот на војната на 7 октомври биле предадени повеќе од 10.000 тони воена опрема.

На снимката објавена од израелското Министерство за одбрана се гледаат два различни типа на оклопни возила, како и неколку палети со муниција.

Портпаролот на Министерството за одбрана изјави дека помошта пристигнала од неколку земји, но одби да каже кои други земји испратиле помош или колку е пристигната од САД.

Испораките на американската воена помош започнаа веднаш по почетокот на војната со Хамас на 7 октомври.