ДЕБЕЛИTE ПОЗДРАВИ ДО СЛАБИTE? Ново истражување предизвика бура меѓу НАУЧНИЦИТЕ, истражувањето покажува дека можеме да бидеме „ДЕБЕЛИ, НО ЗДРАВИ“

Во еден период на култура, поголемата телесна тежина се сметаше за знак на богатство и здравје . Дамите со подуени, румени образи беа особено привлечни за машкиот пол, бидејќи се веруваше дека пукаат од здравје и ќе родат многу деца.

Колку се погрешни овие ставови покажува краткиот животен век на луѓето од таа ера. Меѓутоа, во денешно време повторно започна дебатата дали дебелите луѓе се поздрави. 

Една нова студија покажа дека дебелината нагло се зголемила ширум светот, но дека смртноста не е зголемена, што доведе многумина да заклучат дека зголемената телесна тежина не мора да повлекува други здравствени проблеми и дека луѓето можат да бидат дебели и здрави.

Професорот Матијас Блухер , ендокринолог, ги сподели наодите оваа недела на годишниот состанок на Европската асоцијација за проучување на дијабетес.

Истражувачите тргнаа да го испитаат концептот на „ метаболички здрава дебелина“  – каде испитаниците имаат висок индекс на телесна маса, но немаат дополнителни здравствени компликации предизвикани од прекумерна тежина.

Научниците открија големи разлики меѓу луѓето со зголемен индекс на телесна маса, кои се резултат на различни диети или други фактори на животниот стил, како и етнички и генетски разлики.

Д-р Пирс Морган инсистираше: – Мислењето дека можете да бидете дебели и фит, или дебели и здрави, е мит.

– Глупава, бесмислена, целосно измислена идеја агресивно и себично промовирана од дебелите познати личности како раперот Лизо, супермоделот Ешли Греам и инфлуенсерите како Тес Холидеј.

Инаку, во последно време се прават напори да се промовира трендот на позитивен однос кон телото  со цел да се поттикнат жените да прифатат пополни тела.

Познатите личности како поп-ѕвездата Лизо и манекенката Ешли – кои се нашле на модната писта на неодамнешната ревија во Милано – се гледаат како доказ дека можете да бидете фит и со облини.

Но, како можат оние со прекумерна тежина да знаат дали се изложени на ризик или не?

The Sun on Sunday Health побара од експертите да објаснат што значи да се биде „фит, но дебел“ и како да знаеме дали сме  здраво – или нездраво – дебели.

Роб Хобсон, консултант нутриционист, рече: – Ова ни покажува дека можеме да бидеме здрави дури и ако имаме прекумерна тежина. Во форма, но дебел е начинот на кој би опишале некој чиј  БМИ сугерира дека е клинички дебели.

– Овие луѓе можеби имаат поздрава исхрана или повеќе вежбаат за да имаат добра сила, издржливост и флексибилност, одлична кардиоваскуларна кондиција и сите маркери за добро метаболичко здравје, вклучувајќи нормален крвен притисок, холестерол и шеќер во крвта.

Скриени проблеми

– Ова ги става на помал ризик од болести отколку што луѓето често претпоставуваат за оние кои носат дополнителна тежина.

Европските научници кои стојат зад студијата објаснија дека иако луѓето кои се сметаат за „фит, но дебели“ сè уште се изложени на поголем ризик од срцеви заболувања од оние во здрав опсег, како и други состојби поврзани со прекумерна тежина, како што е дијабетес тип 2.

Роб рече дека субјектите кои се фит, но тежат повеќе отколку што треба, може да бидат помускулести од другите кои се класифицирани како дебели или имаат повеќе масни клетки , или поголеми масни клетки, што ги прави да изгледаат поголеми – и покрај нивниот воден здрав начин на живот.

Истражувањата исто така покажаа дека исхраната е голем фактор.

Сас Парсад, нутриционист и основач на „The Gut Co“ рече: – Ако сте фит, но имате прекумерна тежина, но исто така  јадете урамнотежена исхрана и го одржувате внесот на шеќер под контрола , веројатно сте во подобра форма од оние со ист вишок килограми. кои постојано ги пикаат хамбургери и помфрит.

– Исхраната влијае на тоа дали сте здрави, дури и ако имате прекумерна тежина.

Но, тој предупреди дека оние кои се класифицирани како „фит“ сè уште може да имаат скриени здравствени проблеми.

– Дебелината доаѓа од мешавина на генетика, начин на живот, здравје на цревата и како вашето тело се справува со сета таа дополнителна храна.

– Некои среќници можеби имаат повеќе сало, но тоа не мора да значи дека имаат проблеми. Дури и ако сте „фит, но дебели“, сепак може да бидете изложени на ризик од срцеви заболувања.

– Таа скриена висцерална маст може да го наруши нивото на холестерол и крвниот притисок, кои се големи играчи за здравјето на срцето. На крајот, се работи за повеќе од она што го кажува вагата. Се работи за тоа како се чувствувате и што се случува внатре.

– Затоа останете активни, јадете добро и слушајте го вашето тело – клучот е навистина да бидете „фит и здрави“ наместо само „фит, но дебели“.