Деветмина Палестинци, меѓу кои и деца, загинаа во израелските воздушни напади врз домови во градот Газа

– Најмалку деветмина Палестинци загинаа, а други се повредени во серија израелски воздушни напади врз станбени области низ Појасот Газа.

Палестинската цивилна одбрана во соопштение објави дека нејзините спасувачки тимови извадиле осум тела, меѓу кои има и деца, заедно со голем број повредени од под урнатините на уништениот дом што му припаѓа на семејството Ашур во градот Газа.

Цивилната одбрана во одвоено соопштение, исто така, соопшти дека нејзините тимови убиле уште еден Палестинец при гаѓање на домот на семејството Абу Олба во населбата Шеик Радван, во северниот дел на градот Газа.

Други воздушни напади во текот на ноќта беа пријавени во различни области низ Газа, при што има загинати Палестинци, но здравствените власти допрва треба да ги потврдат жртвите.

Израел се соочи со меѓународна осуда поради неговата континуирана брутална офанзива врз Газа по нападот на Хамас на 7 октомври, и покрај Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара итен прекин на огнот.

Според локалните здравствени власти, оттогаш во Газа се убиени повеќе од 37.100 Палестинци, повеќето жени и деца, а речиси 84.700 се повредени.

Осум месеци по израелската војна огромни делови од Газа се во урнатини, а постои блокада на храна, чиста вода и лекови.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, кој во својата последна пресуда му нареди на Тел Авив веднаш да ја прекине операцијата во Рафа, каде што повеќе од еден милион Палестинци побараа засолниште од војната.

И покрај тоа, израелските напади врз Појасот Газа продолжуваат со несмален интензитет, а испораката на хуманитарната помош не е доволна за решавање на хуманитарната катастрофа.