Девојка (19) се убила поради газдата: Пред трагедијата му испратила порака, истрагата открила грозоморни детали: „Не можам повеќе“

Девојка (19), припадник на британската армија, се самоубила откако била сексуално вознемирувана од нејзиниот шеф.

Џејсли Бек беше пронајдена мртва во кампот Лархил во Вилтшир во декември 2021 година, откако доживеала интензивен период на „несакано однесување“, се вели во извештајот на истрагата, како што објави Би-би-си.

Извештајот за внатрешна ревизија вели дека Бек примила повеќе од 1.000 говорни пораки од нејзиниот шеф во октомври 2021 година. Во ноември, бројот на пораки се искачи на повеќе од 3.500. Неговото име не беше споменато во извештајот.

– Речиси е сигурно дека тоа е причината за нејзината смрт – се наведува во извештајот.

Во неделите пред нејзината смрт, таа му испратила порака на својот шеф во која вели: „Не можам повеќе да издржам. Тоа ми тежи“.

Зборувајќи за Би-Би-Си, нејзината мајка, Леган Мекреди, рече дека многумина би помислиле дека најлесната работа би била да го блокираат, но „не можете само да го блокирате вашиот шеф“. Таа рече дека нејзината ќерка не сакала да го пријави однесувањето поради тоа што војската постапувала по претходна жалба за сексуален напад.

Имено, во јули 2021 година, Бек била сексуално нападната од полицаец додека била на вежбање.

Официјални лица рекоа дека инцидентот бил пријавен, но не бил проследен до полиција.

– Секогаш беше депресивна, и беше доста од неговото однесување, тоа почна да и’ ја уништува работата што таа навистина уживаше да ја работи – рекла мајката и ги отфрлила обвинувањата дека семејството е виновно за нејзината смрт.

Бек, која се приклучил на армијата на 16-годишна возраст, немал дијагностицирана ментална болест, според извештајот.

– Нашите мисли остануваат со семејството и пријателите на Џејсли-Луиз Бек во ова тешко време. Околностите околу смртта, вклучително и причината, допрва треба да ги утврди судскиот вештак. Би било несоодветно да се коментира дополнително додека не заврши истрагата на судскиот вештак – рече портпаролот на армијата.