Делови од оштетеното руско летало потонале во океанот

0

„Денес, Прогрес МС-21 беше исфрлен од орбитата, влезе во атмосферата и се распадна. Неизгорените елементи на структурата паднале во дел од Тихиот Океан каде што нема навигација“, објави руската вселенска агенција Роскосмос.

Делови од оштетениот руски вселенски брод Прогрес МС-21 потонаа откако леталото беше контролирано соборено над Тихиот Океан, соопшти руската вселенска агенција Роскосмос, пренесува агенцијата Интерфакс.

„Денеска Прогрес МС-21 беше исфрлен од орбитата, влезе во атмосферата и се распадна. Неизгорените елементи на конструкцијата паднале во дел од Тихиот Океан каде што нема навигација“, се вели, пренесува Хина.

Товарниот брод „Прогрес“ се приклучи на Меѓународната вселенска станица (ISS) во октомври 2022 година.

На 11 февруари 2023 година, беше откриено истекување во капсулата, која веќе беше исполнета со отпад, што резултираше со губење на течноста за ладење.

Во саботата шатлот беше откачен, свртен и фотографиран однадвор.

Не е констатирана видлива штета.

Авионска несреќа

И покрај тоа, владината комисија одлучи да го урне леталото како мерка на претпазливост.

Руските инженери моментално се справуваат со друг сличен проблем на ISS, бидејќи во декември беше откриено и истекување на вселенското летало Сојуз МС-22.

МС-22 требаше да го врати екипажот на ISS на Земјата.

Космонаутите Сергеј Прокопјев и Дмитриј Петелин, како и астронаутот на НАСА, Френк Рубио, сега мораат да чекаат следниот брод да биде лансиран во вселената од космодромот Бајконур во Казахстан во март 2023 година, иако постои можност тој да се забрза и Русија да може испрати мисија за спасување на 24 февруари.