Десет познати жени и нивните омилени парфеми: Откријте кои мириси ги издвојуваат Наоми, Мадона, Бијонсе, Џеј Ло…

Кога ни се допаѓа некој парфем, тој некако станува наш заштитен знак.

Елеганцијата секогаш се поврзува со парфемот и претставува моден додаток на невидлив и дефинитивен начин, како што рече Коко Шанел, првата дизајнерка која лансираше мирис со нејзиното име.

Најпознат, секако, е Шанел N°5, а славната Коко му го довери создавањето на овој мирис на Ернест Беукс и му порача да создаде парфем што мириса на жена.

Не требаше многу време за петорката да стане миленик на тогашните ѕвезди, пренесува Телеграфи.

За време на интервју за списанието Life во 1952 година, холивудската дива Мерлин Монро се присети на една анегдота во која еден маж ја прашал што носи во кревет. „И реков да користи само Шанел бр. 5“, рече таа еднаш.

Овој парфем е сè уште омилен на многу луѓе, а во продолжение одбравме 10 познати дами и мирисите кои тие ги обожаваат…

1. Меланија Трамп – Dolce & Gabbana Eau de Toilette
2. Моника Белучи – Dior Hypnotic Poison
3. Џенифер Лопез – Promise, Jennifer Lopez
4. Kate Moss – Clarins Eau Dynamisante
5. Angelina Jolie – Bvlgari Love in White, Creed
6. Наоми Кембел – Диор Диорисимо
7. Бијонсе – Емпорио Армани Дајмондс
8. Мадона – Диор Хипнотички отров
9. Џенифер Анистон – Мис Диор, Диор
10. Блејк Лајвли – Премиера на Гучи