ДЕТАЛИ ЗА ДРАМАТА НА НЕБОТА НАД БЕЛГРАД: Познато е што се случило со патникот поради кој авионот од Келн принудно слетал на аеродромот

0

 Едно лице почина откако му се слошило во авионот, кој синоќа принудно слетал на белградскиот аеродром, соопшти утрово итната помош.

Авионот од Келн принудно слета во Белград во 22:24 часот. Авионот летал за Ниш.

Како што се дознава, станува збор за 68-годишна сопатничка.

„Реанимацијата веќе започна. Нашиот тим дојде, учествуваше во реанимацијата, но на крајот можеше само да констатира смрт“, изјави д-р Ивана Стефановиќ од Итната помош за РТС.

Помош од лекарите на оваа служба најмногу барале граѓани со покачена температура и кардиоваскуларни пациенти поради проблеми со задушување.

Брзата помош во болницата во Батајница пренесе четири лица заразени со корона вирусот, а извршен е и еден меѓуклинички транспорт. Итната помош во ноќната смена интервенирала 98 пати, 12 пати на јавно место.