Директен судир на руските и украинските тенкови! Избезумено пукаат еден кон друг, дим се издига на сите страни (ВИДЕО)

Од украинскиот фронт доаѓа неверојатна снимка од дуелот помеѓу американското борбено возило Бредли и руското борбено возило, поточно оклопниот транспортер БТР-82А.

Во срцето на битката, двете воени возила пукаат едно кон друго. Најмалку еден војник може да се види како излегува од АПЦ пред чад да го зафати рускиот БТР.

Потсетуваме дека САД донираше повеќе од 300 Бредли на украинските сили.

Како што пишува Newsweek, украинската бригада тврди дека руски оклопен транспортер влегол во населбата, без да ја прецизира точната локација, па тимот на Бредли морал да реагира „веднаш и сега“.

Судирите источно од Повровск, клучен град за одбрана на Украина во таа област, се „епицентарот“ на борбите, истакна истата бригада на крајот на минатата недела, пишува „Њузвик“.

,,Борбите не престануваат ниту за момент“, велат тие.

Генералштабот на украинската армија во понеделникот извести дека Русија за 24 часа изгубила 269 лица, две оклопни борбени возила и два артилериски системи долж овој дел од линијата на фронтот. Сепак, тие исто така открија дека Русија има огромни резерви на работна сила и може брзо да ги замени големите загуби.

Споменатата украинска бригада, спомната од Newsweek, тврди дека моментално спречуваат три руски бригади од понатамошно продирање.