Директорот на скопскиот Конзерваториум е разрешен по скандалот со уривањето на хотелот во Старата чаршија

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска го разреши вршителот на должноста директор на Конзерваторскиот центар Скопје, Костантин Димитровски, кој заедно со уште десетмина беше приведен поради сомнение дека го уништил хотелот „Чар Ан“ во Старата скопска чаршија, кој има е прогласена за културно наследство. Хотелот беше срушен минатата година во декември, а полициската акција следеше една година подоцна.

Од Министерството за култура ја потврдија веста дека директорот е разрешен и на негово место е поставен нов в.д. директор.

По неколкумесечна предистражна постапка, во средата Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција започна истражни постапки против 11 лица. Тие се сомничат за сторени кривични дела злосторничко здружување, оштетување или уништување на добра од привремено или културно или природно наследство. ретко, злоупотреба на службената положба и овластување, оштетувајќи го буџетот за околу три милиони евра.