ДИРЕКТОРОТ СЕ ПОСОМНЕВАЛ ДЕКА СЕ ПЛАНИРА КИДНАПИРАЊЕ НА ДЕТЕТО: Вооружени напаѓачи упаднаа во болницата во која лежи бебето Аја, кое го засака ЦЕЛИОТ СВЕТ

Вооружени напаѓачи упаднале во болница во северна Сирија, каде по земјотресот во урнатините се родило бебе и го претепале директорот, соопшти денеска институцијата.

Болницата ги отфрли обвинувањата дека синоќешниот напад всушност бил обид за киднапирање на бебето по име Аја, што на арапски значи „знак од Бога“.

Бебето е во таа болница од 6 февруари, кога земјотресот опустоши делови од Турција и Сирија. Мајката, таткото и четирите браќа и сестри на Аја загинаа во земјотресот, веднаш откако таа ја роди.

Според неименуван службеник на болницата, директорот на установата се сомневал дека братот лекар кој ја фотографирал Аја планира да ја киднапира и го отпуштил. Братот се вратил неколку часа подоцна со вооружени мажи кои ја претепале директорката, чија сопруга ја дои Аја, рече службеникот.

Аја, Турција, земјотрес, бебе

Напаѓачите им рекле на полицајците кои го чувале девојчето дека не ги интересира Аја, туку директорот, бидејќи тој ја отпуштил нивната другарка. Полицијата почнала да го чува бебето откако неколку луѓе лажно тврделе дека се нејзини роднини.

Аја би можела да ја напушти болницата денеска или утре, а роднина рече дека бебето ќе го чува нејзината тетка по татко.

Спасувачите ја пронашле Аја во северниот сириски град Џиндерис повеќе од 10 часа по разорниот земјотрес, додека ги пребарувале урнатините на петкатницата во која живееле нејзините родители. Закопано под бетонот, бебето се уште било поврзано со својата мајка преку папочната врвца.

Разорниот земјотрес, проследен со серија помали последователни потреси, што ги погоди југоисточна Турција и северна Сирија уништи градови во кои живееја милиони луѓе. Повеќе од 35.000 луѓе загинаа, а конечниот број на загинати се очекува да биде значително поголем.