Додик најави нов закон: На припадниците на ЛГБТ заедницата ќе им биде забранет пристап во образовните институции

0

Претседателот на Република Србија, Милорад Додик, најави дека ќе се донесе закон со кој на припадниците на ЛГБТ заедницата ќе им се забрани влез во образовните институции.

– Значи, во градинките, училиштата, факултетите нема да можат да работаат, нема да можат да пристапуваат, нема да можат да спроведуваат пропаганда, рече Додик.

Тој синоќа гостувајќи во емисијата „Став“ на телевизијата К3 рече дека тоа е институционална одговорност на властите во Србија кои на овој начин сакаат да ги зачуваат, како што рече, традиционалните и семејните вредности на жителите на Србија.

Причината за ова е неодамнешниот напад на хулигани врз активисти на ЛГБТ заедницата и новинари во Бања Лука, за кој Парадата на гордоста на БХ ги обвини Додик и градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, дека со своите ставови и изјави го предизвикале нападот.