ДОКТОРКА ОТКРИ НАМИРНИЦИ КОИ СЕКОГАШ ПОМАГААТ ПРИ ЗАПЕК: Го поттикнува варењето подобро од ЛЕКОВИ

0

Со нив заборавете на „проблеми во тоалетот“, а веќе ги имате дома.

Запекот доведува до непријатни чувства во стомакот кои можат да ве спречат да ги извршувате секојдневните активности. Болка, надуеност и гадење се главните последици од неправилно празнење на дебелото црево. Нутриционистката Хана Ричардс откри 6 работи кои можат многу да ви помогнат кога станува збор за „проблеми со тоалетот“.

– Најпрво би препорачал да се ограничи внесувањето на кафе и алкохол што може да ја предизвика оваа непријатна состојба. Ризик фактор е и пушењето – рече таа.

Според неа, ако се соочувате со овие 3 симптоми, тоа значи дека имате проблеми со запек, односно неправилна столица:

Вашата столица е голема, сува, тврда или груткаста

Се напрегате или чувствувате болка додека сте во тоалет

Во последните седум дена не сте направиле нужда најмалку три пати

Тој истакнува дека доколку ги консумирате следните намирници во доволна количина, повеќе нема да се мачите со редовното празнење на дебелото црево.

1. Јаболка

Едно јаболко на ден значително ќе го намали ризикот од запек, бидејќи имаат лаксативно дејство, а пектинот во нив го помага варењето во тенкото црево.

Јаболка

2. Моркови

Полн е со влакна, вода и витамин А, од кои сите се важни хранливи материи за дигестивниот систем .

3. Кефир

Еден од најздравите пијалоци во светот, кефирот е важен за добро варење и пробиотиците во него се вистинско чудо за целиот наш дигестивен тракт.

Моркови

4. Магнезиум

Јадете храна богата со магнезиум, но внимавајте ако земате суплементи – премногу магнезиум во оваа форма ќе има контра ефект.

5. Суви сливи

Дали знаете зошто помагаат? Тие содржат сорбитол, шеќерен алкохол кој тешко се вари, поради што ја „привлекува“ водата во цревата и со тоа го поттикнува нивното празнење.

вода

6. Вода

Многу луѓе всушност не внесуваат доволно вода и од клучно значење е храната што ја внесуваме полесно да помине низ нашиот систем.