Докторка починала откако јадела во ресторанот во детскиот парк! Келнерката тврдела дека храната не содржи алерген: Еве што пишува во тужбата против познатиот бренд

Маж ги тужи Walt Disney Parks and Resorts и Raglan Road Irish Pub & Restaurant откако неговата сопруга, докторка од Њујорк, ненадејно починала откако јадела во ресторанот. Во тужбата се наведува дека келнерката била несовесна и била свесна за тешките алергии на храна на неговата сопруга.

Според тужбата, Канокпорн Тангсуан, нејзиниот сопруг Џефри Пиколо и мајката на Пиколо вечерале во ирскиот паб Раглан Роуд во Дизни Спрингс – дел од одморалиштето Волт Дизни Ворлд – во октомври 2023 година. Тие избрале да јадат во ресторанот, се вели во тужбата затоа што верувале дека ќе има соодветни заштитни мерки против послужување млечни производи и јаткасти плодови, на кои таа била алергична.

Келнерот го уверил парот дека одредени видови храна може да се направат без алергени, што двајцата го потврдиле „уште неколку пати“, според тужбата поднесена на 22 февруари во округот Оринџ, Флорида. Таа нарача веганска тортиља, раковини, прстени од кромид и веганска пита, според тужбата.

Дел од испорачаната храна немаше знаменца без алергени, но келнерот повторно гарантираше дека храната е без алерген, се вели во тужбата.

По вечерата, Тангсуан отишол на шопинг во областа Дизни Спрингс и почнал „да страда од тешка акутна алергиска реакција“, се вели во тужбата.

Тангсуан „почна да има сериозни тешкотии со дишењето и падна на подот“, а брза помош била повикана.

И покрај тоа што самостојно го администрираше Епи-Пен, Тангсуан почина од „анафилакса поради покачените нивоа на млечни производи и јаткасти плодови во нејзиниот систем“, се вели во тужбата, припишувајќи ги тие информации на лекарската истрага.

Си-Ен-Ен побара коментар до Дизни.

Брајан Дени, адвокатот на Пиколо, рече дека неговиот клиент е „уништен од прераната смрт на неговата сакана сопруга. Ејми имаше долг живот пред неа и таа и Џеф планираа да основаат семејство. „Ова никогаш не требаше да се случи“, рече Дени.

Ејми Тангксуан била лекар по семејна медицина со седиште во Њујорк и поврзана со повеќе болници, вклучувајќи го и NIU Langone, според профилот на лекарот од US News and World Report.

Во тужбата се наведува дека „Раглан Роуд“ не ги обучил правилно своите работници, дека вработените не ја предупредиле адекватно жената за алергените во нејзината храна и дека вработените не успеале да подготват храна без алергени неколку пати според барањето.

Во тужбата се наведува и невнимание на Дизни Паркови и одморалишта, бидејќи има контрола врз рестораните и политиките во Дизни Спрингс.

Пиколо бара отштета поголема од 50.000 долари според Законот за погрешна смрт на Флорида , како и отштета за ментална болка и страдање, губење на дружење и заштита, губење на приход и медицински и погребни трошоци.