Доктор споделува 4 промени во животниот стил кои ќе помогнат да се спречи смртоносниот рак

Рак на простата е втор најчест карцином кај мажите, покажуваат податоците на Хрватското здружение на пациенти со рак на простата. Ракот на простата е тумор кој се јавува во простатата и влијае на машкиот репродуктивен систем. Околу еден од осум мажи ќе биде дијагностициран со рак на простата во текот на животот, според Американското здружение за рак (ACS). За среќа, болеста може да се излечи доколку се открие навреме.

Четири едноставни прилагодувања на животниот стил би можеле да направат голема разлика, вели специјалистот за рак на простата, д-р Деклан Кејхил. Тој ги откри своите совети и практики кои тој лично ги усвоил за драматично да го намали ризикот од рак на простата.

1. Секојдневно вежбање

Активниот начин на живот е клучен за намалување на веројатноста за појава на рак на простата, а д-р Кејхил ги нагласува придобивките од тренингот со отпор за здравјето на срцето и одржувањето на мускулната маса.

„Одржувањето на мускулите го поддржува скелетот, согорува калории, го подобрува квалитетот на животот и потенцијално ја намалува веројатноста за појава на рак и ги потиснува клетките на ракот“, изјави хирургот за Mail Online.

Редовната физичка активност, исто така, го зајакнува имунолошкиот систем, помагајќи брзо да се препознаат и ефикасна борба против потенцијалните клетки на ракот, според Cancer Research UK.

2. Елиминирање или ограничување на мрсна храна

Хирургот ја нагласи важноста на исхраната во борбата против ракот, сугерирајќи дека исклучувањето од мрсна храна и одржувањето на здрава тежина се клучни чекори.

„Обидете се да консумирате повеќе незаситени масти кога е можно. Ограничете го дневниот внес на заситени масти, кои се наоѓаат во многу преработени и брза храна“, советува д-р Кејхил.

3. Намален внес на алкохол

Намалувањето на внесот на алкохол може да го намали ризикот од неколку видови на рак, без оглед на пијалокот што го претпочитаме. Хирургот истакнува: „Не знаеме дали алкохолот го зголемува ризикот од рак на простата, но препорачливо е да ги следите упатствата на NHS и да пиете не повеќе од 14 единици неделно за целокупното здравје“.

д-р. Кејхил додаде: „Исто така, вреди да се напомене дека алкохолот е богат со калории, што може да придонесе за зголемување на телесната тежина. На пример, половина литар пиво може да содржи до 230 калории, а стандардна чаша вино околу 180 калории“.

4. Усвојување на диета погодна за простата

д-р. Кејхил предложи мажите да вклучат храна погодна за простатата во нивната исхрана, како што се бобинки, зелен лиснат зеленчук и риба.

„Докажано е дека одредени намирници имаат корисен ефект врз здравјето на простатата поради содржината на ликопен, селен и витамин Е. Вклучете варени домати, карфиол, брокула и друг зеленчук со крстовидени во вашата исхрана, како што се зелка, кељ и бриселско зелје, заклучи д-р Кејхил.