ДОНАЛД ТРАМП ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ! Поранешниот претседател поднесе тужба барајќи отштета од 500 милиони долари – Ова е „целта“

Доналд Трамп поднесе тужба против својот поранешен адвокат Мајкл Коен, барајќи отштета од над 500 милиони долари.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп поднесе тужба против својот поранешен адвокат Мајкл Коен, барајќи отштета од над 500 милиони долари поради наводно прекршување на договорот. 

Тужбата е поднесена пред федералниот суд во Флорида. Во него Трамп го обвинува Коен дека шири лажни информации за поранешниот претседател на САД. Коен е обвинет и за прекршување на договорните обврски кон Трамп во јавни изјави, објавени книги, серии на подкасти и други медиумски настапи , јавува Си-Ен-Ен. 

Доналд Трамп ја поднесе тужбата откако Коен сведочеше пред жирито на Големиот Менхетен. Патем, Големата порота го обвини Трамп по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи. Ројтерс известува дека Коен бил подготвен да се појави како клучен сведок во секое можно судење во случајот со тајни плаќања на ѕвездата на филмови за возрасни Сторми Даниелс . Да потсетиме дека Даниелс тврдеше дека имала вонбрачна врска со Трамп. 

На 4 април, Доналд Трамп пред судот се изјасни за невин.