Драмата на универзитетот во Лас Вегас заврши, жртви има, напаѓачот е убиен

0

Полицијата влегла во кампусот на Универзитетот во Невада во Лас Вегас (UNLV) по извештаите за пукање во кое има повеќе жртви, пренесува „Дејли мејл“. Набрзо беше објавено дека напаѓачот е мртов, објави ABC7.

Колеџот објави во твит дека универзитетските полицајци реагирале на извештаите за активен стрелец во кампусот.

Помалку од еден час по објавувањето на тревогата, полицискиот оддел во Лас Вегас соопшти дека осомничениот починал и дека истрагата е во тек.

Полициската управа во Лас Вегас соопшти дека „има повеќе жртви“.

Не е јасно колку лица биле убиени или степенот на нивните повреди.

Универзитетската полиција одговори на извештаите за истрели непосредно пред пладне во Бим Хол, која се наоѓа во близина на Бизнис школата Ли во близина на зградата на студентскиот сојуз, според Њујорк пост.