ДРАМАТА ПРОДОЛЖУВА – Протекуваат нови пикантни детали: “Евгениј Пригожин не е во Белорусија, избегал многу подалеку, знаеме каде е!“

Дали белорускиот диктатор – претседател на Белорусија, Александар Лукашенко навистина го спаси Владимир Путин од падот и Русија од хаосот на граѓанската војна !? 

Имено, сосема неочекувано, се покажа дека главниот преговарач со водачот на воениот бунт, првиот човек на платеничката група ВагнерЕвгениј Пригожин, бил токму Александар Лукашенко.

Според она што го објавуваат прорежимските медиуми во Минск, Александар Лукашенко бил клучниот човек кој го убедил својот пријател (нивното пријателство трае повеќе од 20 години) Евгениј Пригожин да го прекине пучот и да ги спречи неговите војници да се приближат до Москва, која беше во паника. Луѓето бегаа од градот, а претседателскиот авион на Владимир Путин наводно полетал од воениот аеродром, но и денес не е јасно дали во авионот бил рускиот претседател или, како што тврди неговиот портпарол Дмитриј Песков, „тој работел со документи во неговиот кабинет“.

Како што пишува рускиот независен портал Meduza, идејата на Александар Лукашенко била за возврат на Евгениј Пригожин да му понуди „сместување“ во Белорусија, а на сето тоа се согласил Кремљ, само за што поскоро да се стави крај на непријатниот и опасен за нив државен удар. Според Meduza, Евгениј Пригожин ги одбил поканите од Кремљ на почетокот на бунтот, но подоцна тој самиот се обидел директно да дојде до Владимир Путин, но тој ги игнорирал овие покани бидејќи Евгениј Пригожин „не е негово ниво“.

Александар Лукашенко

Според Meduza, првиот човек на администрацијата на Владимир ПутинАнтон Вајно и секретарот на Советот за национална безбедност на РусијаНиколај Патрушев, разговарале со Евгениј Пригожин и Борис Гризлов, рускиот амбасадор во Белорусија, а потоа, според приказните, сè било завршено и договорено од Александар Лукашенко.

Не е многу јасно (медиумските шпекулации се различни) дали Александар Лукашенко се понудил себеси или Кремљ барал негова вмешаност, но во секој случај Александар Лукашенко посредувал меѓу Кремљ, односно Владимир Путин и Евгениј Пригожин. Резултатот од тие преговори е напуштање на пучот, но има многу нејаснотии во приказната за понатамошната судбина на Евгениј Пригожин и неговото „криење“ во Белорусија.

Имено, Владимир Путин бунтот го нарече велепредавство и најави жестока реакција за оние кои го создадоа, по што Дмитриј Песков најави „амнестија на учесниците“ и повлекување на „кривични пријави за предавство и бунт“. Меѓутоа, ако апликацијата е повлечена, од што се крие и бега Евгениј Пригожин !? Но, сега прорежимската руска медиумска агенција InterFax сепак наведува дека кривичната пријава против Евгениј Пригожин не е повлечена. А Meduza, повикувајќи се на свои извори во Кремљ, наведува дека – „такво нешто Владимир Путин нема да прости“.

Евгениј Пригожин, тврди Meduza, „се откажал бидејќи сфатил дека ќе падне руска крв“, иако во повремени судири на патот кон Москва, според веб-порталот, „убиле дури 13 руски пилоти“. Сепак, каква е всушност улогата на Александар Лукашенко останува да видиме, но белоруските независни медиуми наведуваат дека тој веќе си „подигнува споменик“ за тоа, иако режимските медиуми се прилично резервирани, а тој самиот се уште не се огласил во јавноста за тоа, но се се одвива преку соопштение за медиумите од Владата или од кабинетот на претседателот.

Сепак, Александар Лукашенко нема да ја пропушти можноста да му наплати на Владимир Путин за посредничката улога, иако се почесто се тврди дека тој бил само „котел на проток“ за предлозите на Кремљ, кои наводно повеќе ги формулирал Николај Патрушев отколку Владимир Путин, а тој самиот веројатно немал авторитет за некои негови импровизации. Сега многумина се прашуваат каде е Евгениј Пригожин, дали е во Белорусија или, како што наведуваат некои руски блогери, веќе е во дивината на Африка и ужива во убавините на тој континент.