Драматично предупредување! Иран ќе ја нападне американската амбасада: Ќе нападнеме доколку Вашингтон интервенира во одмазднички напад врз Израел

Иран ги информирал арапските влади дека ќе ги нападне американските бази во регионот доколку Вашингтон интервенира по одмаздничките акции на Техеран против Израел, што ќе ги преземе како одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск, пренесува американското издание Axios, цитирајќи американски официјални претставници.

Според изданието, иранските власти им кажале и на владите на соседните арапски држави дека го сметаат Вашингтон за одговорен за израелскиот напад, и покрај обидите на САД да се дистанцираат од нападот.

Според проценката на американските разузнавачки служби, пишува Axios, Иран нема да ги нападне американските бази доколку тие не се вмешани со Израел во неговиот контранапад. Вашингтон верува дека Иранците бараат ограничен одговор кој нема да доведе до регионална ескалација.

Си-Ен-Ен претходно објави дека Вашингтон очекува Иран да погоди цели во Израел и дека неговите полномошници на Блискиот Исток би можеле да бидат вклучени во извршувањето на нападот.

Да потсетиме, израелските борбени авиони Ф-35 на 1 април извршија ракетен напад врз иранскиот конзулат во Дамаск, што според меѓународните правила беше еквивалентно на напад врз самата земја.

Во нападот загинаа 13 лица, меѓу кои седум ирански воени советници, меѓу кои и двајца високи ирански генерали.