ДРАМА ВО АВИОН! Се расипала климата, луѓето паѓале во бесознание: Од нив течеше пот – КАМЕРИТЕ ЈА СНИМИЛЕ АГОНИЈАТА (ВИДЕО)

Патниците кои требало да летаат од Грција за Катар се задржани во авионот чиј клима уред се расипал додека авионот стоел на пистата на аеродромот во Атина.

Патниците не можеле да излезат 3,5 часа додека температурата надвор од авионот достигнала 34 степени Целзиусови. Во самиот авион имало многу повеќе, па патниците се испотиле, а некои дури и се онесвестиле.

Меѓу патниците на летот на Катар ервејс имало и неколку спортисти кои требало да се натпреваруваат на тајландскиот боксерски шампионат. Некои од нив ги снимија неподносливите услови во авионот и ги објавија на социјалните мрежи.

На видеото се гледа како патниците се соблекуваат, тече пот, а други се обидуваат да им помогнат на оние на кои високата температура им била преголема.

По 3,5 часа пекол, на патниците конечно им било дозволено да се симнат и да отидат до зградата на аеродромот.

Јужноамериканскиот спортски терапевт Гарт Колинс сподели неколку снимки на социјалните мрежи.

“Патниците беа држени во авионот 3,5 часа со затворени врати и без клима. Патниците беа буквално дехидрирани и се онесвестија во авионот. Некои мораа да фатат друг авион, до кој на крајот не стигнаа. ” рекол тој .

„По некое време на патниците им даваа вода и сокови, што не беше доволно да се опорават откако поминаа толку време во услови налик на сауна.

Тој сподели и видео од боксерот Демијан Колинс, од чие тело капе пот.

„Демјан е спортист во добра форма. Замислете колку стресно морало да им било на сите други патници.

Во авионот бил и тајландски тим од спортисти, а многумина истакнале дека се среќни што воопшто преживеале.

Локалните извештаи велат дека одложениот лет пристигнал во Доха околу 10.30 часот во средата – речиси 28 часа откако требало да слета во 18.20 часот во вторник.

Клима уредот во комерцијален авион е дизајниран да одржува удобна температура во кабината од приближно 18-22 степени Целзиусови за време на летот.

Системот вообичаено работи така што зема топол воздух генериран од моторите на авионот и го лади со воздух со ниска температура на голема височина, а потоа го рециркулира воздухот назад низ кабината.

Но, за да функционира, моторите треба да имаат моќност, што кога авионот ќе слета на пистата обично не е така бидејќи капетанот на летот ќе ги исклучи турбините за да заштеди гориво.

Бидејќи тој ден беше многу топло во Атина, целиот авион стана жежок, а условите во кабината беа како сауна.