ДРАМА ВО БАЕРН МИНХЕН – Сооблекувалната е тотално поделена: Фудбалерите се свртеа против Томас Тухел по дебакалот во купот на Германија

Според стандардите на овој фудбалски гигант, Баерн Минхен игра година за заборав.

Сè започна со шокантното отпуштање на Џулијан Нагелсман во март, кој беше наследен од Томас Тухел на крајот од сезоната.

И тогаш, дури и од страна, беше јасно дека соблекувалната е поделена на кланови, но Баерн Минхен, повторно на „магичен начин“ ја освои титулата на крајот и работите привремено се смирија.

Сепак, по срамот и елиминацијата од купот на Германија од третолигашот – Заарбрикен, дојде до нови конфликти.

Фудбалерите сметаат дека одлуките на Томас Тухел доведоа до пораз од Заарбрикен и дека тој е тој што ги води незадоволните играчи со тактички замисли и грешки во играта.

Томас Тухел

Томас Тухел е обвинет дека има свои омилени играчи и само разговара со нив, додека многумина се чувствуваат запоставено.

Германецот е обвинет дека има фаворити како Хари Кејн, додека воопшто не комуницира со другите.

Предводник на кланот против Томас Тухел се вели дека е споменатиот Кимих, кој се уште не може да „уклопи“ со новиот тренер, како што можеше со Ханси Флик и Џулијан Нагелсман.

Новиот голем тест за Баварците е веќе во сабота: Баерн Минхен е домаќин на најголемиот ривал Борусија Дортмунд.