Д-Р ВОЈА ОТКРИ КОЈА САЛАТА МОМЕНТАЛНО Е НАЈЗДРАВА: Јадете ја само неа и ЌЕ БИДЕТЕ КАКО ДРЕН

0

„Кога одгледувате млад зеленчук, потребна ви е топлина, хумус, хранливи материи и правилен избор на растенија“.

Со топлото време и пролетта ни доаѓаат и првите свежи овошја, кои покрај визибаб се и млади салати на тезгите на пазарот.

Лук, зелена салата, ротквици се само некои од нив.

Ова е и периодот кога започнуваме со диети, детоксикации, чистење на организмот. Освен од оранжериите, зеленчукот што ни е достапен сега доаѓа од топла клима.

Тие зеленчуци не се разликуваат од другите по хранливи материи, доколку при одгледувањето има добра подлога и соодветна температура, објаснува гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ.

„При одгледување на млад зеленчук потребна ви е топлина, хумус, хранливи материи и правилен избор на растенија. Имаме се што ви треба во млад кромид, зелена салата, ротквици и спанаќ. Во следните 10-15 дена веќе можете да планирате да садите во топли кревети “, вели д-р Перишиќ.

Тој додава дека ако одгледувате боранија и ја правите три пати неделно за салата, ќе го добиете целосниот сет на витамини А, Ц и Е кои ви се потребни за таа недела.

Жолтата боранија се вари во шпорет под притисок, се лади, се додава лук и копар, може да се послужи со секој оброк, кој сака и е најздравата салата во овој период“, открива рецептот на д-р Перишиќ.

Тој додава дека во наредниот период треба да внесеме што повеќе антиоксиданси, свежи – А, Ц, Е и селен.

За пишувањата во медиумите дека минералната вода што ја купуваме е вода од чешма – за да ја задоволиме дневната доза на калциум, магнезиум, натриум или калиум би требало да пиеме стотици литри флаширана вода, тој вели дека тоа е делумно точно.

„На луѓето кои имаат добро балансирана исхрана не им треба збогатена минерална вода со натриум до 50, единствениот додаток е повеќе магнезиум“.