ЕВА КАКО Е ПОГОДЕН КОМАНДНИОТ ЦЕНТАР ВО РУСИЈА: Објавена снимка од нападот на Украина во Белгород

На интернет се појави видео на кое се вели дека го прикажува украинското уништување на командниот центар на руската армија во Нехотеевка, Белгородска област.

Белгород, Русија, Експлозија

На снимката се гледа удар во тој објект и експлозија, по што се е покриено со густ чад.

Украинската војска објави дека погодила клучна руска командна станица во областа, откако беа пријавени напади со беспилотни летала во неколку области на Русија.

„Киев пост“ објави дека овој напад уследил по оној изведен во петокот, кога украинските сили погодија складиште на дронови „Шахид“ во рускиот регион Краснодар.

Се известува дека Генералштабот на Армијата во Киев соопштил дека вооружените сили на Украина рано утринава успешно ја уништиле контролната позиција на рускиот полк со моторизирана пушка.

– Воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, во соработка со другите компоненти на одбранбените сили, успешно ја нападнаа контролната позиција на противничкиот моторизиран пушки полк во Нехотеевка, Белгородска област. Беа снимени експлозии и успешно погодена целта – пишува во објавата на украинскиот Генералштаб на официјалниот профил на Фејсбук.